Britskí lekári zistili, že takmer tretina ľudí, ktorí boli hospitalizovaní na Covid-19, bola prijatá na ďalšiu liečbu do štyroch mesiacov od prepustenia a jeden z ôsmich pacientov v rovnakom období zomrel, informuje Guardian.
Pozoruhodný dlhodobý vplyv choroby prinútil lekárov požadovať neustále nové testy a sledovanie pacientov s už prekonaným koronavírusom. Aby sa zistili včasné príznaky poškodenia orgánov a ďalšie komplikácie spôsobené vírusom.
Aj keď je všeobecne známe, že Covid spôsobuje vážne dýchacie ťažkosti, vírus môže infikovať a poškodiť aj iné orgány. Ako napríklad srdce, pečeň a obličky.
Vedci z University College London, Úradu pre národnú štatistiku a univerzity v Leicesteri porovnali lekárske záznamy takmer 48 000 ľudí, ktorí podstúpili nemocničnú liečbu Covidu a boli prepustení do 31. augusta 2020, so záznamami od zhodnej kontrolnej skupiny ľudí z bežnej populácie.
Záznamy boli použité na sledovanie mier readmisie, úmrtí a diagnóz pre celý rad respiračných, srdcových, obličkových, pečeňových a metabolických chorôb, ako je cukrovka.
Po priemernom čase sledovania 140 dní bola takmer tretina pacientov s Covidom, ktorí boli prepustení z nemocnice, opätovne prijatí a asi každý ôsmy zomrel, čo je podstatne vyššia miera, ako sa pozorovala v kontrolnej skupine.
"Je to znepokojenie a musíme to brať vážne," povedala Dr. Amitava Banerjee z Inštitútu zdravotnej informatiky na University College London. "Tu presvedčivo preukazujeme, že Covid má veľmi ďaleko od benígnej choroby. Musíme sledovať pacientov po Covide, aby sme mohli včas zachytiť poškodenie orgánov.“
Nevysvetliteľné príznaky, ktoré pretrvávajú dlhšie ako štyri mesiace, sa často označujú ako „dlhý Covid“ alebo „post-Covid syndróm“, ale lekári stále pracujú na schémach dlhodobého poškodenia orgánov, ktoré môže infekcia spôsobiť.
U bývalých pacientov s Covidom sa v porovnaní s kontrolnou skupinou vyskytli nové diagnózy respiračných a srdcových chorôb a cukrovky, rovnako ako problémy s funkciou viacerých orgánov. Lekári zistili, že miera multiorgánovej dysfunkcie po prepustení bola vyššia u pacientov mladších ako 70 rokov v porovnaní s pacientmi nad 70 rokov a bola vyššia u etnických menšín ako u bielej populácie.
Štúdia odhalila, že hoci súčasné choroby, ako sú srdcové choroby, cukrovka a choroby dýchacích ciest, zvyšujú riziko vážneho Covidova ochorenia u ľudí, samotná infekcia môže spôsobiť takéto zdravotné problémy.
"Doteraz sme mali tendenciu myslieť na srdcové choroby, choroby obličiek a cukrovku ako na rizikové faktory pre pacientov s Covidom, ale sú to tiež komplikácie Covidu," uviedol Banarjee.