Rusko anektovalo polostrov Krym v marci 2014 po referende. Hlasovanie neuznala Ukrajina ani veľká časť sveta, väčšina národov považuje polostrov za nezákonne obsadený Moskvou.
Nový zákon znamená, že ukrajinskí občania žijúci na Kryme už nebudú môcť vlastniť pôdu, pokiaľ nebudú mať ruský pas. Podľa Alexeja Reznikova, ukrajinského vicepremiéra, od roku 2014 dostalo dokumenty z Moskvy už asi 2,5 milióna Krymčanov.
Podľa nového zákona cudzinci nebudú môcť vlastniť pôdu v 19 z 25 krymských obcí. Vyhláška sa rozširuje o legislatívu prijatú v roku 2011, ktorá zakazuje cudzincom vlastniť majetok v ruských pohraničných oblastiach. Oblasti, ktoré v súčasnosti spadajú pod obmedzenia na Kryme, ležia tiež na ruských hraniciach.
Pravidlá pripomínajú, že cudzinci musia previesť svoje práva na pôdu do jedného roka, inak dôjde k jej násilnému predaju.
Kyjev v reakcii označil dekrét za „neplatný“ a tlačový tajomník ukrajinského ministerstva zahraničia uviedol, že „porušené práva zákonných vlastníkov pozemkov“ budú zvrátené, akonáhle bude obnovená ukrajinská suverenita nad polostrovom“.
Podľa krymských úradov vlastnia pozemky na polostrove od apríla 2020 občania z 55 cudzích krajín. Zatiaľ čo väčšinou ide o Ukrajincov, pozemky tu majú aj ľudia z Bieloruska, Nemecka, Izraela a Austrálie.