Igor Matovič pred rokom sľuboval, že bude vládnuť otvorene a bude počúvať ľudí. Dnes má jeho vláda 83% nedôveru občanov. Jeho demisiu si želá 82% verejnosti. Z otvoreného vládnutia zostali tiež len sľuby. Portál hnonline.sk si všíma, že pred verejnosťou zostalo skryté napríklad obstarávanie ruskej vakcíny, bežné sú stranícke akcie OĽaNO na Úrade vlády, novela zákona o verejnom obstarávaní otvára priestor klientelizmu a korupcii, šéfov okresných úradov vybralo OĽaNO z radov svojich priaznivcov....
Premiér nepredstúpil pred médiá ani po rokovaniach s odborníkmi vo februári a opatrenia boli prijaté bez toho, aby ich komunikoval verejnosti. V súvislosti s pandemickými riešeniami vláda nezverejňuje prerokúvaný materiál ako uznesenia o zákaze vychádzania ešte pred schôdzou, ako je to zvykom v prípade iných materiálov. Médiá sa k nim často dostanú až po tlačových konferenciách. Informujú o tom HN-ky. Najvypuklejším problémom bol však utajovaný nákup vakcíny Sputnik V, o ktorej vraj Matovič neinformoval ani koaličných partnerov a dodnes nie sú známe podrobnosti ohľadne tohto kontraktu.
Pre politológa Tomáša Koziaka je to učebnicovým príkladom porušenia princípov otvoreného vládnutia. Podľa Petkovej v tomto smere patrí k ukážkovým príkladom novela zákona o verejnom obstarávaní pod taktovkou podpredsedu vlády zo Sme rodina Štefana Holého.
„Otvára priestor klientelizmu a korupcii. Pán Holý ju pripravil takpovediac za zatvorenými dverami a odmietol našu snahu o zmenách rokovať,“ skonštatovala. Podpredseda vlády pre legislatívu odmietol sprístupniť aj analýzu, ktorú robil ešte pred nástupom do funkcie ako právnik pre železnice. „Boli tam podozrenia z predraženia,“ podotkla Petková s tým, že tak zostali nevyvrátené. Upozorňuje aj na výber prednostov okresných úradov v réžii OĽaNO. „V podstate ich určila stranícka komisia z priaznivcov hnutia,“ uzavrela. Na druhej strane však vyzdvihla rezorty životného prostredia, financií či spravodlivosti, kde sa robili otvorené výberové konania.
Okrem toho, že po nedeľnej tlačovej konferencii zostalo množstvo nezodpovedaných otázok, pohoršenie vyvolal aj fakt, že stranícke vyhlásenie sa konalo priamo na Úrade vlády. Voči takejto forme sa kriticky stavia aj politológ Grigorij Mesežnikov. Ten vníma vystúpenie premiéra s členmi hnutia OĽaNO v pozadí najmä ako demonštráciu jednoty. Tá však podľa neho nepatrí na pôdu exekutívy.