Hovorca prezidenta Vladimíra Putina Dmitrij Peskov v utorok pred novinármi odmietol vyjadrenie, že hlasovanie o budúcnosti Krymu v roku 2014, ktoré Ukrajina stále považuje za svoje vlastné, bolo nezákonné. „Toto referendum bolo vo svojej podstate legálne z hľadiska medzinárodného práva a z hľadiska zákonov Ukrajiny,“ trval na svojom.
Peskov uviedol, že polostrov mal v ústave krajiny osobitné postavenie a „nebolo zakázané“ bez súhlasu úradov v Kyjeve uskutočniť referendum.
Ukrajina naďalej trvá na tom, že referendum sa konalo nezákonne. Takisto Valné zhromaždenie OSN prijalo návrh, v ktorom trvá na tom, že Krym je stále formálne súčasťou krajiny. Orgán vyzval členov, aby neuznali ruskú zvrchovanosť v regióne.
Peskov však pri obhajobe referenda z roku 2014 zároveň tvrdil, že podobné pokusy sú v Rusku nemožné. Pokusy o akékoľvek referendum o odtrhnutí sa od krajiny sú zakázané na všetkých ruských územiach. „Všetko je napísané čierne na bielom, pokiaľ ide o územnú celistvosť Ruska,“ uviedol a dodal, že akékoľvek takéto hlasovanie „by bolo porušením základného zákona Ruskej federácie“.
Nové ustanovenia ústavy krajiny prijaté po celoštátnom hlasovaní v minulom roku zakazujú „odcudzenie“ ktorejkoľvek časti ruského územia. V júli zákonodarcovia predstavili návrh zákona, v rámci ktorého by boli tí, ktorí volajú po rozpade krajiny, potrestaní až desiatimi rokmi za mrežami.