Snowden žije v Moskve od roku 2013. Vtedy sa z neho stal hľadaný muž kvôli tomu, že zverejnil americké elektronické špionážne programy. Snowdenov právny zástupca Anatolij Kučerena vo štvrtok prezradil, že dokončil všetku dokumentáciu potrebnú na požiadanie o občianstvo. Tá bude čoskoro zaslaná úradom.
V júni 2013 bývalý dodávateľ spravodajských služieb odovzdal novinárom z denníka Guardian a Washington Post množstvo tajných materiálov o britských a amerických programoch sledovania s podrobnosťami o tom, ako špehujú svojich vlastných občanov.
Prišiel o pas
Po zverejnení informácií mu Washington odobral pas a po niekoľkých odmietnutiach z iných krajín Snowden utiekol do Moskvy, kam mu úrady povolili vstup. Po mesiaci života v letiskovom termináli dostal Snowden právo na azyl.
Od svojho príchodu do Ruska žije v exile, v domovskej krajine je na neho vydaný zatykač pre porušenie zákona o špionáži z roku 1917 a krádež vládneho majetku. Ak by sa vrátil do USA, mohlo by mu hroziť až 30 rokov za mrežami.
V auguste 2014 dostal Snowden trojročné povolenie na pobyt a potom o šesť rokov neskôr dostal trvalý pobyt.
Koncom roku 2020 porodila Snowdenova manželka Lindsay Mills v Moskve syna. Mesiac pred narodením Snowden na Twitteri prezradil, že sa spolu s Millsovou uchádzajú o dvojité občianstvo USA a Ruska.
"Lindsay a ja zostaneme Američanmi a budeme vychovávať nášho syna so všetkými hodnotami Ameriky, ktorú milujeme - vrátane slobody hovoriť svoj názor," napísal Snowden. "Naším najväčším želaním je, aby sa všade, kde náš syn žije, cítil ako doma."
Aj keď je Snowden stále legálne občanom USA, nemá ako vycestovať do zahraničia. Podaním žiadosti o občianstvo sa stane tiež imúnnym voči vyhosteniu, pretože ruské zákony zakazujú vydávanie občanov krajiny do iných jurisdikcií.