„Prečo Meghan Markle odišla z Buckinghamského paláca,“ stálo na obálke tohtotýždenného vydania Charlie Hebdo, po ktorom nasledovala pointa vyjadrená Marklovou: „Pretože som nemohla dýchať.“
Na ilustrácii je Meghan pridusená pod chlpatým kolenom usmievavej kráľovnej Alžbety II., s pózou a odkazom na černocha Georga Floyda, ktorý minulý rok v lete zomrel v Minneapolise pod kolenom policajta Dereka Chauvina. „Nemôžem dýchať “ boli Floydove posledné slová.
Obálka časopisu, samozrejme, vyvolala pobúrenie. "Je to zlé na každej úrovni,"
tweetoval Halima Begum, riaditeľ anti-rasistického think-tanku a dodal, že "to nie je posúvať hranice, snaha niekto rozosmiať, alebo výzva proti rasizmu. Všeobecne to tieto problémy ponižuje a vyvoláva odpor.“
Britská skupina s názvom Čierni a ázijskí právnici pre spravodlivosť obvinila Charlie Hebdo z „kupliarstva z traumy #GeorgeFloyd za účelom zisku“ a zo zverejnenia „poburujúceho, nechutného fašistického rasizmu“.
Karikatúra mala tiež svojich obrancov. Niektorí tvrdili, že cieľom časopisu je v prvom rade uraziť, iní
tvrdili , že skutočným cieľom karikatúry bol údajný rasizmus kráľovskej rodiny, o ktorom sa princ Harry a Meghan v nedávnom rozhovore rozrozprávali.
Časopisu Charlie Hebdo, mierne povedané, nie je kontroverzia cudzia. V roku 2015 zahynulo 12 ľudí, keď islamskí ozbrojenci zaútočili na parížske kancelárie časopisu, ako pomstu za zverejnenie satirických obrázkov proroka Mohameda. Zodpovednosť za útok prevzala skupina pridružená k Al-Káide.
„Morskí záchranári“ alebo „morskí taxikári“? Aktivistom na Sicílii hrozí 20 rokov väzenia
21 aktivistov zo Stredomoria je obvinených z napomáhania a podnecovania nelegálneho prisťahovalectva v Taliansku. Mali spolupracovať s prevádzačmi, čo chce dokázať prokurátor. Vyšetrovanie úradov sa už skončilo, očakáva sa obžaloba, píše...
Čítať ďalej
13 | 03 | 2021
|
Ingrid Vrabcová
Karikaturisti z Charlie Hebdo pravdepodobne pohoršenie vítajú. Týždeň po útoku na ich kancelárie a vraždení ich kolegov zverejnili ďalší obrázok Mohammeda, tentoraz s nápisom „Je Suis Charlie“ spolu s textom „Tout Est Pardon“ (Všetko je odpustené).
Odvtedy časopis zosmiešnil tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, utopených sýrskych migrantov, obete talianskeho zemetrasenia, a okrem iného aj ruské obete leteckých nešťastí.
Po vražde Londýnčanky zvažujú Briti zákaz vychádzania pre všetkých mužov
Po únose a vražde Londýnčanky Sarah Everardovej si Spojené kráľovstvo uvedomilo veľký problém. Dievčatá a ženy vo Veľkej Británii nie sú v bezpečí. Zákonodarci dokonca zvažujú zavedenie zákazu vychádzania pre všetkých mužov od šiestej večer,...
Čítať ďalej
14 | 03 | 2021
|
Diana Zaťková