Od roku 2011 do minulého roku sa USA spoliehali na to, že ruský systém Sojuz vyšle amerických astronautov na ISS. Amerika na to nemala svoje vlastné prostriedky. V máji 2020 Crew Dragon, opakovane použiteľná kozmická loď, ktorú vyrobila súkromná spoločnosť Elona Muska SpaceX, vzala do vesmíru prvýkrát za posledných deväť rokov Američanov na vozidle americkej výroby.
Napriek tomuto pokroku sa však ukazuje, že NASA bude stále potrebovať pomoc z Moskvy.
V stredu Roskosmos odhalil, že koncom roku 2020 Američania požiadali o miesto pre astronauta Marka Vande Heiho na lodi Sojuz MS-18, ktorá by mala ísť na ISS 9. apríla. Podľa tlačovej správy bola žiadosť podaná veľmi neskoro, ale spoločnosť to prijala ako spôsob „potvrdenia svojho záväzku k spoločným dohodám a ducha spoločného využívania Medzinárodnej vesmírnej stanice.“
Rakúsky portál: Uprostred vládnej krízy na Slovensku sa porúča šéf zdravotníctva
Slovenský minister zdravotníctva Marek Krajčí (46), nominant najväčšej vládnej strany Obyčajní ľudia a Nezávislé osobnosti (OLaNO), oznámil svoju rezignáciu. Uprostred vládnej krízy, ktorá v krajine trvá už niekoľko dní, nechce robiť „žiadne...
Čítať ďalej
12 | 03 | 2021
|
Ingrid Vrabcová
"Tradícia medzinárodných posádok, ktorá existuje už viac ako dvadsať rokov, bude opäť pokračovať," u
vádza sa vo vyhlásení.
Pred rokom 2011 existovala medzi Ruskom a USA dohoda o spoločnom využívaní sedadiel v kozmických lodiach. Minulý rok NASA informovala, že bude rokovať s Roscosmosom o obnovení tohto systému.
Dohoda bola uzavretá s Axiom Space, kontraktorom a súkromnou vesmírnou spoločnosťou NASA.
V roku 2014 Rogozin po sankciách zameraných na ruský vesmírny priemysel vtipkoval, že USA by mali vyslať svojich astronautov do vesmíru pomocou trampolíny. V roku 2020, po úspechu SpaceX, vtipkoval Musk, „trampolína funguje!“
Musk sa však rozhodne nesmial posledný. Po najnovšej žiadosti USA o miesto vo vesmírnej rakete napísal Rogozin na Facebook: „Trampolína zjavne funguje len tak-tak.“