Nová Mikasova vyhláška a opäť výnimková
12 | 03 | 2021 I Ivan Mihale


V pondelok (8. 3.) vstúpila do platnosti nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR k povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest. V obchodoch a prostriedkoch verejnej dopravy je povinné nosenie respirátorov bez výdychového ventilu s klasifikáciou najmenej FFP2. Od pondelka sa táto povinnosť rozšíri aj na všetky interiéry okrem vlastnej domácnosti, píše portál interez. 



Podľa vyhlásení Krajčiho z marca 2020 sa ľudia dostatočne chránia aj štandardným ochranným rúškom. Keď ho majú na sebe dvaja ľudia, ktorí sa stretnú, podľa ministra sa chránia takmer na 100 percent. A je potrebné dodať, že ešte v minulom roku bol predaj respirátorov zakázaný. Neprešiel však týždeň a je tu znova obľúbená Mikasova výnimka.
Výnimky

Výnimka z povinnosti nosiť respirátor sa rozšírila na niektorých zamestnancov. Od pondelka (15. 3.) nemusia pri výkone práce v interiéri nosiť respirátor osoby vykonávajúce rizikovú prácu zaradenú do tretej alebo štvrtej kategórie, pri ktorej sú vystavené fyzickej záťaži.

Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Píše portál Interez a dopĺňa. Respirátory nebudú musieť nosiť v práci ani tí zamestnanci, ktorým pracovná zdravotná služba potvrdí, že ich pracovné podmienky alebo spôsob práce neumožňujú jeho nosenie. Všetky ostatné výnimky sú podrobne uvedené vo vyhláške a platia tak ako doteraz.

"Povinné testovanie je katalyzátor šírenia epidémie na Slovensku. Riešením je vitamín D," tvrdí Mesík
Niečo na Slovensku robíme zle. Vieme všetci, čo to je, ale tí, ktorí to môžu zastaviť, sa boja. Toho, kto to nariadil. A lámaním ústavy a s pomocou polície a vojska si to naďalej vynucuje. Čítať ďalej
12 | 03 | 2021 | Ivan Brožík


Naďalej však pre zamestnancov platí povinnosť prekryť si horné dýchacie cesty iným spôsobom, teda rúškom, šálom alebo šatkou.

Povinnosť nosiť respirátor bez výdychového ventilu s klasifikáciou najmenej FFP2 podľa normy STN EN 149 + A1 sa od pondelka 8. marca týka obchodov, tiež mestskej hromadnej dopravy, vlakov či diaľkových autobusov. Medzi takéto tvárové polomasky možno zaradiť aj respirátory s označením KN95 alebo N95, ktoré boli posúdené podľa požiadaviek platných v Európskej únii. Hodnovernosť respirátora si spotrebiteľ môže rýchlo overiť podľa označenia ‘CE’ za ktorým nasleduje štvorčíslie.
V exteriéroch stačí rúško

Pre výnimky z povinnosti nosiť respirátor stále platí povinnosť nosiť rúško. Týka sa detí do ukončenia prvého stupňa základných škôl, osôb vo väzbe alebo vo výkone trestu v zariadeniach Zboru väzenskej a justičnej stráže a zamestnancov vykonávajúcich prácu zaradenú do tretej kategórie vo faktore záťaž teplom pri práci – napríklad práca pri vysokých peciach.

V exteriéroch bude naďalej možné mať prekryté horné dýchacie cesty nielen respirátorom, ale aj rúškom, šálom alebo šatkou.

Harabin pripomína policajtom, že nezákonné a šikanózne pokyny môžu odmietnuť
Na Slovensku sa množia prípady sťažností občanov na konanie a spôsob výkonu služby niektorých policajtov, najmä pri kontrole dodržiavnia takzvaných protipandemických opatrení. Policajti argumentujú nariadeniami. No pravdu pritom majú iba... Čítať ďalej
12 | 03 | 2021 | Ivan Brožík