Rakúšanka Christa Wirthumer-Hocheová reagovala na kroky Slovenska a Maďarska, dvoch krajín EÚ, ktoré doviezli ruskú vakcínu kvôli zvyšujúcemu sa počtu prípadov Covid-19 v strednej a východnej Európe. O použití tohto postupu uvažujú aj ďalšie členské štáty, napríklad Česká republika a aj Rakúsko - Wirthumer-Hocheovej vlasť.
Na rozdiel od vakcín západnej výroby od spoločností Pfizer-BioNTech, AstraZeneca a Moderna však EMA zatiaľ neodporúča Sputnik V na núdzové povolenie. A to aj napriek štúdii publikovanej v britskom lekárskom časopise The Lancet, ktorá ukázala, že vakcína má 91,6-percentnú účinnosť.
Wirthumer-Hocheová v rozhovore pre rakúsku televíznu stanicu ORF vyzvala členské štáty EÚ, aby upustili od prijatia vakcíny ruskej výroby, pričom poukázala na nedostatok kontrolovateľných informácií o očkovaných.
Vláda nám usilovne organizuje štvrtú vlnu pandémie v podobe vakcinačnej turistiky dôchodcov
Slovo chaos nie je výstižné. Možno genocída. Ale hlavne absolútna a pritom do nebies siahajúca sebavedomá hlúposť. Arogantná, opretá o vyhrážanie sa pokutami a inými sankciami. (Ivan Brožík)
Čítať ďalej
08 | 03 | 2021
|
Ivan Brožík
„Sputnik V by sme mohli mať na trhu v budúcnosti, keď preskúmame potrebné údaje,“ uviedla podľa France24. "Dôrazne neodporúčam národné núdzové povolenie. Je to niečo porovnateľné s ruskou ruletou.“
Reakcia na takéto dosť urážlivé slová nedala na seba dlho čakať. Prišli s ňou tvorcovia vakcíny, ktorí pripustili, že komentáre Wirthumer-Hocheovej „vzbudzujú vážne otázky o možnom politickom zasahovaní“ do procesu kontroly. Poznamenali, že podobné komentáre neposkytla k žiadnym iným vakcínam na Covid-19.
„Po niekoľkých mesiacoch odkladu preskúmania Sputniku V nemá EMA právo podkopávať dôveryhodnosť ďalších 46 regulačných orgánov, ktoré preskúmali všetky potrebné údaje,“ uvádza sa na oficiálnom internetovom účte Sputniku V.
V pondelok šéf RDIF Kirill Dmitriev prezradil, že po rokovaniach s Rímom sa fond dohodol na dohode so švajčiarskou spoločnosťou Adienne Pharma & Biotech o výrobe vakcíny v Taliansku. Výroba by sa potenciálne mohla začať v júni.