Na Slovensku prepukla hlboká vládna kríza, ktorú naštartoval svojvoľný nákup ruskej vakcíny premiérom Matovičom. Vláda tak po roku svojej existencie pripomína skôr hromadu črepov, konštatuje Keno Verseck v Deutsche Welle.
Pred pár dňami si slovenský premiér pozval na košické letisko novinárov, aby ho bolo vidieť pred nákladných lietadlom s paletami označenými nápisom „Sputnik V“, kde oznámil, že na Slovensko práve dorazilo 200-tisíc dávok ruskej vakcíny, píše vo svojom článku Keno Verseck. Dodáva, že slovenský premiér sa Rusku poďakoval za rýchlu a presnú dodávku, a označil ho za partnera, na ktorého sa možno v ťažkých časoch spoľahnúť.
Politické zemetrasenie
Toto vystúpenie šéfa OĽaNO Matoviča vyvolalo politické zemetrasenie. Štyri koaličné strany, ktoré pred rokom mali plné ústa veľkých reformných sľubov, a ktoré začali vládnuť rovno uprostred prvého lockdownu, uviazli v doposiaľ najvážnejšej kríze. Matovič totiž ruskú vakcínu objednal a kúpil svojvoľne proti vôli svojich koaličných partnerov, a viedol s Moskvou tajné rokovania.
Tajné lety a absurdné vystúpenie
Len krátko po Matovičovej tlačovke podpredsedníčka vlády a šéfka koaličnej strany Za ľudí Veronika Remišová označila jeho vystúpenie za absurdné. Tomáš Valášek, predseda európskeho parlamentného výboru oznámil svoj odchod z koalície. „Tajné lety vojenským lietadlom. Neskontrolovaná ruská vakcína. Tajomný sprostredkovateľ blízky Putinovi,“ napísal na Facebooku. Slovensko sa tak po Maďarsku podľa Valáška už tiež dostalo do siene hanby.
Prekročil všetky červené čiary
Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok, ako ďalej píše Keno Verseck, označil vakcínu Sputnik V za nástroj hybridnej vojny. „Štiepi nás doma, štiepi nás v EÚ.“ Podľa ministra hospodárstva a lídra druhej najväčšej koaličnej strany Sloboda a solidarita Richarda Sulíka vláda takto nemôže pokračovať ďalej, musí sa zrekonštuovať a zmeniť štýl svojho fungovania. Matovič nedorástol na funkciu premiéra a prekročil všetky červené čary.
Vláda pripomína kopu črepov
Po roku vládnutia vláda pripomína skôr kopu črepov a nie je jasné, čo bude ďalej, a to práve v situácii, kedy Slovensko patrí k najviac skúšaným krajinám v pandémii koronavírusu. Už niekoľko týždňov má celosvetovo najvyššiu mieru úmrtnosti na COVID-19 v pomere k počtu obyvateľov a pokiaľ ide o počty novoinfikovaných, patrí rovnako k špici. Aj z toho dôvodu slovenská vláda pristúpila k drastickému lockdownu a zákazu nočného vychádzania, pokračuje Keno Verseck.
Nevypočitateľný politický štýl
Štvorkoalícia prišla pred rokom vlastne s veľkými reformnými sľubmi. Po rokoch vlády formálne sociálnodemokratického, ale prakticky pravicovonacionalistického premiéra Roberta Fica chcela nová vláda zatočiť s korupčnými štruktúrami a postarať sa o právny štát. Niečo sa jej aj podarilo, napríklad v reforme justície či policajnými akciami a vyšetrovaním skorumpovaných úradníkov, podnikateľov a politikov.
Bývalý politický aktivista a súčasný premiér Igor Matovič ale stále viac dokazuje. že nie je stvorený pre tímovú prácu. Svojím nevypočitateľným štýlom si poštval proti sebe všetkých koaličných partnerov. Takmer denne na Facebooku či v rozhovoroch uráža svojich kolegov z kabinetu. Len pre pár dňami napríklad pripísal ministrovi hospodárstva Sulíkovi spoluvinu na vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka spred troch rokov, čo bolo absurdné tvrdenie, voči ktorému sa ohradil aj Kuciakov otec.
Matovič je celoeurópskym problémom
Medzičasom už mnohí pozorovatelia na Slovensku označili Matoviča za katastrofálny prípad pre krajinu a aj pre celú Európu. „Ešte pred pár dňami Igor Matovič stelesňoval slovenský problém,“ – napísal publicista a spisovateľ Michal Hvorecký. Kúpou Sputnika sa z Matoviča stal už celoeurópsky problém, dodáva Keno Verseck v Deutsche Welle.