Bývalý generálny riaditeľ odboru stratégie Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana poznamenal, že keby sme lepšie hospodárili, až dvom miliónom chorých by sa mohol poslať balíček vitamínov a liekov. Uvádza to v statuse na Facebooku.
Budeme sa samotestovať?
"Sme v núdzovom stave a peniaze by mohli ísť (trošku) bokom. Napriek tomu nesmieme zabudnúť na pridanú hodnotu každého kroku. Obzvlášť v témach, ktoré sa dajú detailne zanalyzovať. Opakovane sme sa na nich popálili a ďalšiu šancu na nápravu už možno nedostaneme. Aj preto ma trápi diskutovaný nákup a využitie AG testov za 140 mil. EUR," uviedol Smatana.
Smatana zhodnotil ceny testov. Prišiel s myšlienkou, či by sa domácnosti nemohli testovať samé: "Podľa včerajšej reakcie MZ SR sa kúpené testy majú použiť napríklad aj na samotestovanie doma. Museli by sa do domácností poslať ako celá krabička. V testoch je totiž v každej krabičke len jedno kvapkátko na 20 / 25 testov. Nedajú sa deliť, jedine žeby to niekto ručne naporcioval do skúmaviek a balení. Čo si z EPI a pragmatického hľadiska predstaviť vskutku neviem."
"Ministerská cena jednej krabičky CLINITEST od Siemensu je 20 x 3,5 EUR = 70 EUR. Cena za Biosensor Q je 25 x 3,7 = 92,5 EUR. Za túto sumu sme napríklad mohli každému pozitívnemu poslať štartovací balíček základných vitamínov a potrieb podľa odporúčaní MZ SR," dodal.
Prevencia lacnejšia ako testy
"Toto som kúpil v najbližšej lekárni a e-shope (oxymeter) za 38 EUR. V cene jednej testovacej krabičky by sme teda mohli takýto balík poslať pozitívnemu a k tomu ešte pribaliť rezervný balíček na profylaxiu (už bez oxymetra) pre rodinných príslušníkov. Dokopy by to vyšlo na 38 + 24 = 62 EUR, čiže menej ako lacnejší z dvoch testov," poznamenal Smatana.
"Za 140 mil. EUR, čo sme minuli na testy, by sme takýto balíček mohli poslať (keby je taká potreba) až dvom miliónom chorých (alebo miliónu a zvyšok využiť inak, napríklad na cielené testovanie). Tak toto by teoreticky mohla byť zaujímavá protihodnota namiesto jednej krabičky domácich samotestov. Či?" dodal na záver.
Všetci sme si rovní, len niektorí sú si rovnejší. Väčšina Slovákov sa musí prispôsobovať novým opatreniam. Ministrom Doležalovi a Mikulcovi a podpredsedovi NR SR Šeligovi obmedzenia nič nehovoria, informuje portál ereport.sk.
Čítať ďalej