Vedecký riaditeľ Inštitútu kozmického výskumu Lev Zeleny v rozhovore pre tlačovú agentúru TASS vysvetlil, že ak všetko pôjde podľa plánu, prvé spustenie plavidla do prevádzky bude v roku 2029. „Technické riešenie projektu sa začalo,“ uviedol po stretnutí Ruskej akadémie vied s ruskou vesmírnou agentúrou Roscosmos.
Podľa plánu sú súčasťou ruského programu Venuša najmenej tri samostatné misie, pričom Venera-D bude prvou. Orbitálna stanica bude študovať povrch planéty, atmosféru, vnútornú štruktúru a okolitú plazmu.
Nasledovať budú ďalšie dve cesty v rokoch 2031 a 2034. Posledná prinesie vzorky atmosféry a pravdepodobne aj pôdy späť na Zem.
Rok utajovaný trapas Američanov - Indovia im na ruských Suchojoch poslali k zemi pakistanskú F-16
Bývalý pilot indických vzdušných síl vyrozprával médiám, ako ruské stíhačky Su-30MKI Indického letectva zmarili útok pakistanských F-16, vyrobených v USA.
Čítať ďalej
04 | 03 | 2021
|
Ivan Brožík
Bez medzinárodnej spolupráce
Vlani v septembri Roscosmos odhalil, že misia bude vedená ako „nezávislý národný projekt bez rozsiahleho zapojenia medzinárodnej spolupráce“. A to napriek počiatočnej ochote pripojiť sa k NASA.
Naposledy uskutočnila Moskva rozsiahly výskum na Venuši v čase Sovietskeho zväzu, keď sa bezpilotná Venuša-7 stala prvou kozmickou loďou, ktorá mäkko pristála na planéte a prenášala údaje späť na Zem.
Minulý rok sa šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin dostal na prvé stránky novín po tom, čo označil Venušu za „ruskú planétu“
, pričom uviedol, že ZSSR urobil najvýznamnejšie kroky pri výskume druhej planéty od slnka. "Naša krajina bola prvá a jediná na Venuši. Naše zariadenie tam bolo a uskutočňovalo výskum. Všeobecne je to živé peklo," uviedol Rogozin. „Misie na Venušu sú súčasťou vládneho programu ruského vesmírneho prieskumu na roky 2021 - 2030.“
Aj keď je Venuša pre Moskvu prioritou, je na relatívne nízkej priečke pre väčšinu národov skúmajúcich vesmír. Aj keď má podobnú veľkosť ako Zem, 97% atmosféry tvorí oxid uhličitý a priemerná teplota je 464 stupňov, čo k životu príliš neprispieva.
Vlani v lete vedci z Cardiffskej univerzity vo Veľkej Británii publikovali dokument, v ktorom sa predpokladá, že v oblakoch Venuše môžu byť živé organizmy. Vedci našli v atmosfére planéty plynný fosfín - látku, ktorá je na Zemi spojená so životom.
Všetky zmluvy sú tajné. Nákup vakcín zrazil EÚ na kolená a na koňa vysadil farmafirmy
Európska komisia zamlčiava informácie o nákupe vakcín. To vyvoláva množstvo otázok a, samozrejme, hnevá europoslancov, konštatuje týždenník Plus 7 dní.
Čítať ďalej
04 | 03 | 2021
|
Diana Zaťková