Z výskumu, ktorý v piatok zverejnilo moskovské stredisko Levada, vyplynulo, že z viac ako 1 600 opýtaných ľudí si 48 percent želá, aby Putin zostal prezidentom aj po roku 2024. Zatiaľ čo okolo 41 percent ho už v tejto funkcii nechce.
V odpovediach na otázky prieskumu je zrejmý jasný vekový rozdiel. Medzi ľuďmi vo veku 55 rokov a staršími takmer šesť z desiatich opýtaných požaduje, aby prezident zotrval. V porovnaní s asi každým tretím z tých vo veku od 18 do 24 rokov.
Pre tých, ktorí tvrdia, že chcú, aby Putin zostal po roku 2024, bolo najbežnejším zdôvodnením to, že by išlo o uznanie jeho služieb pre krajinu alebo jeho osobných schopností. Asi jeden z piatich respondentov uznáva Putinov prístup k zahraničnej politike.
Pozor: Kalifornská mutácia Covidu je vraj 11-krát smrteľnejšia a nepomôže ani imunita
Od decembra 2019 bojuje s dovtedy neznámym Covidom-19 celý svet. Z epidémie sa stala pandémia a v mnohých krajinách si pôvodný koronavírus vytvoril rôzne mutácie.
Čítať ďalej
27 | 02 | 2021
|
Diana Zaťková
Naproti tomu medzi kritikmi bolo najčastejším odôvodnením to, že prezident bol príliš dlho pri moci a sú potrebné zmeny. Domáce sociálne problémy uviedlo 14 percent. 11 percent uviedlo ako dôvod svojho uvažovania vek 68-ročného vládcu.
Po celonárodnom hlasovaní o návrhoch k ruskej ústave sa pravidlá, ktoré by Putinovi bránili v treťom funkčnom období po sebe, uvoľnili. To viedlo k špekuláciám o jeho opätovnom kandidovaní.
Zároveň boli zavedené ustanovenia, ktoré bývalým šéfom štátu zaručujú doživotnú právnu imunitu a miesto v senáte krajiny. To analytikom umožňuje predpovedať, že by mohol uvažovať o svojom dôchodkovom pláne.