Joe Biden má v úmysle „rekalibrovať“ vzťah USA so Saudskou Arábiou a za svoj náprotivok považuje kráľa Salmana, nie princa Mohammeda. Ten čelí obvineniu z účasti na vražde publicistu Washington Post Jamala Khashoggiho v roku 2018, informuje Guardian.
Biden hovoril so saudskoarabským kráľom Salmánom prvýkrát ako prezident pred zverejnením správy spravodajských služieb USA. Od nej sa očakáva, že potvrdí účasť saudskoarabského korunného princa na vražde publicistu Washington Post Jamala Khashoggiho.
Biely dom tiež dôrazne naznačil, že sa pripravuje na prijatie ďalších krokov proti tým, ktorých považuje zodpovedných za vraždu.
Nasledovalo vyjadrenie poradcu pre národnú bezpečnosť Jakea Sullivana. Uviedol v ňom, že administratíva pred vydaním správy predstaví ďalšie kroky. To je poznámka, ktorú bojovníci za ľudské práva vnímajú ako otvorenie dverí novým možným sankciám voči saudským finančným subjektom, a prípadne samotnému princovi.
Biely dom dal jasne najavo, že Biden považuje za svoj náprotivok 85-ročného kráľa. Teda nie korunného princa, ktorý v Rijáde uplatňuje čoraz represívnejší režim. Tento postoj predstavuje náhlu zmenu v porovnaní s Trumpovou administratívou, ktorá mladého dediča zasypala pozornosťou .
Otázkou vo Washingtone teraz je, či sa USA snažia vyvinúť tlak na kráľa, aby zmenil postupnosť a degradoval princa Mohameda. V reakcii na otázku, či sa administratíva snaží presadiť takúto zmenu, hovorca ministerstva zahraničných vecí uviedol, že Saudská Arábia je kľúčovým partnerom pre „mnoho priorít“, ale že partnerstvo musí „odrážať a rešpektovať hodnoty a záujmy USA do tohto partnerstva prispievajú “.
Bruce Riedel, bývalý analytik CIA a vedúci pracovník Brookingsovho inštitútu, uviedol, že Biden vysiela jasný odkaz saudskoarabskej kráľovskej rodine, že pokiaľ „MBS“ - ako je známy korunný princ - bude v rade následníctva, s Arábiou by sa zaobchádzalo „ako s vyvrheľom“. "Neviem, čo si myslí administratíva, ale najlepším krokom pre Saudskú Arábiu by bolo jeho odstránenie,. Môže odísť do dôchodku," uviedol Riedel.
V skutočnosti, ako potvrdilo turecké vyšetrovanie, CIA aj špeciálna spravodajkyňa OSN, sa Chášukdží stal obeťou chladnokrvne naplánovanej akcie komanda saudskoarabskej tajnej služby. Viacerí jeho členovia pracovali priamo pre korunného princa a de facto vládcu bohatého ropného kráľovstva Mohameda bin Salmána.