Nie sú známe žiadne lekárske výhrady proti vakcíne Sputnik V. O tejto vakcíne dokonca zatiaľ neboli publikované žiadne informácie o závažných vedľajších zdravotných účinkoch. EMA však zatiaľ neodporučila túto vakcínu na použitie v EÚ. Dôvody sú formálne.
Pred schválením vakcíny je nutné požiadať o priebežné hodnotenie, ktoré v núdzovej situácii, akou je pandémia, umožňuje klinicky hodnotiť vakcínu priebežne počas používania. Táto procedúra umožňuje nasadiť potrebné vakcíny alebo liečivá skôr, ako prebehnú úplné klinické testy. Všetky doteraz schválené vakcíny v EÚ, sú schválené na základe tejto procedúry.
Výrobca vakcíny Sputnik V, Národné centrum epidemiológie a mikrobiológie Gamaleja, je v spore s EMA o tom, či vôbec podali žiadosť o priebežné hodnotenie. EMA tvrdí, že žiadosť nemá v systéme podanú a na svojej oficiálnej stránke vakcínu Sputnik V neeviduje v tejto fáze.
Výrobca vakcíny Sputnik V na druhej strane zverejnil záznam zo spoločného európskeho portálu, podľa ktorého žiadosť o priebežné hodnotenie podal 29. 1. 2021.
Na tieto informácie však ostro reaguje portál Atlantickej rady medium.com, ktorý za svoju misiu považuje boj proti (prevažne ruským) dezinformáciám. Ten upozorňuje na obežník EMA z roku 2015, podľa ktorého výrobcovia farmák, ktorí žiadajú o schválenie EMA, už nemajú podávať žiadosti cez spoločný európsky portál, ale výhradne cez webového klienta eSubmission Gateway.
Záverom portálu medium.com je konštatovanie, že zase raz Kremľom vlastnené médiá vypustili do sveta dezinformáciu o podaní žiadosti o schválenie EMA, ignorujú vysvetlenie EMA a formálnu chybu výrobcu.
Nie sme jediní, ktorým je pozadie celej záležitosti, aj po „vysvetľujúcom“ stanovisku EMA stále nejasné. V podobnom duchu situáciu komentuje aj Politico a cituje J. Scotta Marcusa, ekonóma a experta na regulačné schvaľovanie z think-tanku Bruegel: „Ak vzájomne komunikujú, ako mohli výrobcovia urobiť takúto hrubú chybu? Nepredpokladám, že by to Rusi urobili zámerne a dezinformovali verejnosť, lebo zrejme chcú dosiahnuť schválenie vakcíny.“
Politico ešte píše o neobvykle podráždenom chovaní hovorcov EMA na tlačovej besede, ktorí sa snažili na otázky novinárov na túto tému dať len nekonkrétne vyhýbavé odpovede s tým, že EMA dostáva veľa podaní a nemôžu mať o všetkom podrobný prehľad. Russia Today v tejto súvislosti cituje výrok Ursuly von der Leyden: „Bolo by dobre položiť si otázku, prečo Rusko ponúka teoreticky milióny miliónov dávok vakcíny, pričom vakcinácia ich vlastných obyvateľov prebieha zatiaľ pomaly a nedostatočne?“
Na toto vyjadrenie prudko reagovali zástupcovia stálej misie Ruska pri EÚ: Od von der Leydenovej „…je to buď pokus celú záležitosť politizovať takýmto nepodloženým a skutočne úbohým spôsobom, alebo to svedčí o chabej úrovni informovanosti takejto vysoko postavenej osoby.“ Členovia misie dodávajú, že je samozrejme najvyššou štátnou prioritou poskytnúť vakcínu svojim obyvateľom, ale Rusko ju v záujme medzinárodnej spolupráce v boji proti spoločnému ohrozeniu ponúka aj ostatným krajinám.
Russia Today uvádza, že Ursula von der Leyden za riadenie spoločného postupu EÚ čelí ostrej kritike aj na pôde EP, keď napríklad aj europoslanec Guy Verhofstadt, bývalý belgický premiér, sa vyjadril, že spôsobila „diplomatickú katastrofu“ s Britániou pri vyjednávaní o dodávke vakcín a so stratégiou očkovania utrpela „fiasko“.