Zvolenie neprokurátora do vedenia špeciálnej prokuratúry vzbudzovalo od začiatku obavy z konfliktu záujmov. Od Lipšicovho sľubu uplynulo len zopár dní a prvý konflikt záujmov je na stole: špeciálna prokuratúra vyšetruje bývalého klienta advokáta Lipšica, ktorý teraz stojí na čele špeciálnej prokuratúry.
Lipšic bol advokátom bývalého sudcu Pavla Polku, ktorý sa priznal ku korupcii. Po tom, čo sa Lipšic stal šéfom špeciálnej prokuratúry, jeho podriadený navrhol schválenie dohody o vine a podmienečnom treste pre bývalého Lipšicovho klienta.
Dohoda o vine a treste
Na akom treste sa s prokurátorom dohodol, zatiaľ nie je známe. Rozhodovať bude Špecializovaný trestný súd, ktorý môže dohodu medzi prokurátorom a Polkom potvrdiť alebo odmietnuť. Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici určil termín verejného zasadnutia v kauze emeritného sudcu Pavla Polku na 3. marca 2021.
Bývalého žilinského sudcu Pavla Polku zadržali koncom minulého roka. Začal spolupracovať s políciou a priznal úplatky. So špeciálnym prokurátorom teraz uzavrel dohodu o vine a treste. Ako kajúcnika ho najprv zastupoval Daniel Lipšic, ten sa však stal špeciálnym prokurátorom a prípad prevzal jeho kolega Peter Kubina.
Lipšicov klient bol osoba s veľkým vplyvom
Keď sa bývalý sudca Polka ešte pred časom snažil dostať z väzby, prokurátor upozornil, že v kauze fungoval „jednak ako osoba priamo za úplatky vykonávajúca nezákonne funkciu sudcu, ale aj osoba s veľkým vplyvom na iných sudcov Krajského súdu v Žiline“.
Podľa uznesenia sa mal Polka dopúšťať trestnej činnosti v rokoch 2015 až 2018. Po tom, čo prehovoril väzobne stíhaný exsudca, polícia spustila aj akciu Plevel 2. Pavol Polka vtedy opísal trestnú činnosť svojich kolegýň. Na základe tohto jeho svedectva polícia obvinila ďalšie dve sudkyne, Evu Kyselovú, ktorá skončila vo väzbe, a Máriu Urbanovú, ktorá napokon spolupracuje s polícou.