Škandál: Minister Krajniak chce otvárať kostoly. Argumentuje zázrakom z roku 1710!
Na Slovensku zúri pandémia koronavírusu a počty mŕtvych sú štatisticky najvyššie na svete a minister práce uvažuje nad otvorením kostolov. Vo svojom statuse aj vysvetľuje, prečo.
V čase keď odborníci navrhujú ešte sprísniť opatrenia v boji s COVID-19 u nás, tak minister práce Milan Krajniak prichádza s návrhom otvárať kostoly. Dáva to síce akože na zváženie, no už len táto myšlienka majiteľom rôznych prevádzok, ktoré musia byť stále zatvorené, určite zvýšila tlak. Minister vo svojom statuse na sociálnej sieti však vysvetľuje, prečo by sa u nás mohli kostoly otvoriť.
V zariadeniach s covidom, kde sa s klientami chodí modliť duchovný sú lepšie výsledky
Milan Krajniak si je vedomý, že sa po tomto návrhu na neho spustí spustí vlna internetového a mediálneho hejtu. „Napriek tomu verím, že veľa ľudí bude mať záujem aj o iný uhol pohľadu na súčasnú situáciu v súvislosti s Covidom a ochranou nášho zdravia a životov. V našich životoch sa dejú veci, ktoré sú logické a vedecky vysvetliteľné. Ale dejú sa aj veci, ktoré nedávajú vedeckú logiku, a predsa sú v našich životoch rovnako reálne a môžu nám pomôcť,“ začína svoj status minister, v ktorom ďalej hodnotí, čo všetko vláda pre ľudí s covidom, ale aj v sociálnych zariadeniach, robí. „Lenže zaznamenali sme aj jeden jav, ktorý sa nedá vysvetliť vedecky a logicky. Čoraz častejšie nás klienti a aj zamestnanci zariadení žiadajú o duchovnú službu. Pretože na vlastnej aj sprostredkovanej skúsenosti vidia, že modlitba ľuďom pomáha,“ píše v statuse Milan Krajniak.
Minister zároveň svoje zistenia rozvíja. „V zariadeniach s covidom, kde sa s klientami chodí modliť duchovný ich denominácie, v prípade katolíkov vysluhuje aj sviatosti Svätého prijímania, spovede, pomazania chorých, z takýchto zariadení nám hlásia lepšie priebehy ochorení klientov, ktorí majú aj duchovnú pomoc,“ a dodáva, že sa o túto skúsenosť začal viac zaujímať, pričom sa pýtal aj v nemocniciach, či nemajú podobnú skúsenosť s duchovnou službou, kde dostal viaceré potvrdenia takejto skúsenosti. Nie, nemám k dispozícii žiadnu vedeckú štúdiu a dôkazy. „Asi sa ale môžeme zhodnúť na tom, že duchovná služba a modlitba ľuďom uškodiť nemôže. A vyzerá to tak, že viacerým ľuďom zjavne pomáha,“ konštatuje Krajniak a pokladá v súčasnosti doslova kacírsku otázku s dovetkom: „Čo keby sme dovolili ľuďom, aby sa mohli za presne vymedzených podmienok zúčastniť bohoslužieb, a modlili sa za všetkých ľudí na Slovensku? Za veriacich aj neveriacich. Aby nás Boh našich otcov a dedov ochránil pred covidom a zbavil nás covidu čo najrýchlejšie. Verím, že by to pomohlo nám všetkým.“
Námietky minister samozrejme očakáva, ale argumentuje, že účasť na bohoslužbách je ako súčasť náboženskej slobody chránená ústavou a účasťou na bohoslužbách umožníme veľkej skupine ľudí na Slovensku, aby sa modlili a prosili Boha prostredníctvom liturgie nielen za seba samých, ale za všetkých ľudí na Slovensku. V tomto prípade to budú slová prosby o pomoc a požehnanie pre ľudí na Slovensku. Na zvýraznenie svojich predchádzajúcich slov Krajniak argumentuje aj jedným overiteľným historický príkladom.
„V roku 1710 koncom jari zasiahol mesto Trnava mor. Prvá obeť bola zaznamenaná 19. júna 1710. Nasledovali mesiace a mesiace tvrdého lockdownu, ale nepomáhali. V novembri 1710 bola Trnava stále “zavretá”, ale mor sa šíril ďalej a kosil bohatých aj chudobných. Zúfalí občania sa rozhodli v spoločnej modlitbe prosiť o pomoc Pannu Máriu. 21. novembra 1710 sa celé mesto zhromaždilo v Dóme sv. Mikuláša pri zázračnom obraze Panny Márie. Potom po modlitbách v procesii obišli námestie a Trojičný stĺp a za hlaholu všetkých zvonov v meste sa vrátili naspäť do Dómu sv. Mikuláša. A stal sa zázrak. Od toho momentu mor skončil. Od toho momentu už v Trnave nikto na mor nezomrel.“
Vláda a minister Krajniak vrazili dôchodcom do chrbta ďalšiu dýku, kritizuje Erik Tomáš
Poslancovi Národnej rady Erikovi Tomášovi z Hlasu-SD sa nepáči, že koaliční poslanci schválili novelu zákonníka práce, kde zamestnávateľ môže prepustiť človeka po dovŕšení 65 rokov. Vinu za to, podľa neho, nesie minister...
Čítať ďalej
08 | 02 | 2021
|
Jozef Uhlárik
Modlitbou a liturgiou veriacich môžeme získať všetci - pomoc a nádej
Krajniak priznáva, že ako veriaci človek sa vo svojom živote veľakrát presvedčil, že duchovný svet je rovnako reálny ako ten viditeľný, v ktorom žijeme. „Som veľmi racionálny človek a na základe vlastných skúseností som presvedčený, že viera v Boha a rozum sa nevylučujú, ale dopĺňajú. Súhlasím s Benediktom XVI., že máme podporovať vedecké bádanie, pretože ak veríme, že máme Pravdu, žiadne vedecké bádanie v konečnom dôsledku nemôže dospieť k ničomu, čo bude s našou vierou v rozpore,“ píše pred koncom statusu minister práce, ktorý vyzýva aj na opačný prístup a prosí ľudí, ktorí nie sú veriaci, aby veriacim dovolili urobiť prostredníctvom modlitby a liturgie niečo pre nás všetkých. „Ja osobne verím, že nám to všetkým môže pomôcť. Ale čo môžete stratiť?“
Minister podľa svojich slov nevyzýva na vzburu a rešpektuje, že súčasné vyhlášky ÚVZ konanie verejných bohoslužieb zakazujú, vyzýva ale na diskusiu, za akých všeobecne dohodnutých podmienok verejné bohoslužby povoliť. „Minimálne na diskusiu o tom, za akých podmienok povoliť ľuďom individuálne pristupovať k Svätému prijímaniu a spovedi. Tak ako to bolo počas prvej vlny pandémie. Myslím si, že by sme k tomu mohli dospieť s blížiacou sa Veľkou Nocou diskusiou a dohodou naprieč celou spoločnosťou,“ konštatuje Krajniak a prosí, aby sa verejnosť zamyslela nad otvorením kostolov z tohto uhla pohľadu: stratiť tým v súčasnej situácii asi nemôžete nič. Ale modlitbou a liturgiou nás veriacich môžeme získať všetci. Pomoc a nádej, ktorú teraz potrebujeme všetci,“ končí svoj status Milan Krajniak.
Milan Krajniak pobúril verejnosť: Za narážku v jeho statuse ho zasypala lavína kritiky
S manželom sa dopĺňame: ja sa vyzlečiem, on vyperie, ja vstanem z postele, on ustelie, on navarí, ja zjem. Neviem, čo by...
Čítať ďalej
25 | 10 | 2020
|
Jozef Uhlárik ml.