„Ľudské telo si vytvorilo všetky svoje modely na základe dotykov od opatrovateľov,“ hovorí doktorka Katerina Fotopoulouová , profesorka psychodynamickej neurovedy na University College London. "Sme úplne odkázaní na to, že opatrovateľ uspokojí základné potreby tela. Málo sa dá urobiť bez dotyku.“
Ako dospelí nemusíme chápať dôležitosť dotyku. "Možno si začneme uvedomovať, že niečo chýba, ale nie vždy budeme vedieť, že ide o dotyk," hovorí profesor Francis McGlone, neurovedec so sídlom na univerzite Johna Moorea v Liverpoole a líder v oblasti afektívneho dotyku. "Ale keď hovoríme o probléme osamelosti, často ignorujeme zjavné - to, čo osamelí ľudia nedostávajú, je dotyk."
"Dotyk má obrovský vplyv na naše psychologické a fyzické zdravie," hovorí profesor Robin Dunbar, evolučný psychológ na Oxfordskej univerzite. „S našimi blízkymi priateľmi a rodinou sa navzájom dotýkame viac, ako si uvedomujeme,“ hovorí.
Dunbarov výskum zistil, že ako dospelí máme v priemere základnú skupinu piatich priateľov, ktorých rameno môžeme využiť na plač . "U primátov vidíme presne to isté," hovorí. "Aj v oveľa väčších spoločnostiach primátov sa v každej vrstve objavujú skupiny piatich najlepších priateľov, ktorí sa venujú všetkým svojim formám starostlivosti - svojej forme sociálneho dotyku."
Nie je teda prekvapením, že pre 40 000 ľudí zo 112 krajín, ktorí sa v roku 2020 zúčastnili výskumu , tri najbežnejšie slová používané na opis dotyku boli: „upokojujúce“, „teplé“ a „láska“.
„Dotyk je modulátor, ktorý dokáže zmierniť účinky stresu a bolesti, fyzické i emočné. Na našom výskume sme videli, že nedostatok dotykov je spojený s väčšou úzkosťou,“ hovorí Fotopoulouová. „V časoch vysokého stresu - napríklad straty zamestnania alebo úmrtia - viac kontaktov od ostatných nám pomáha lepšie sa so všetkým vyrovnať, najmä pri upokojení účinkov stresového hormónu kortizolu.“