Primár Kulkovský: Ivermectin je účinnejší v prednemocničnej fáze, v nemocnici už zväčša nepomôže
"Žiaľ, zázraku sme sa nedočkali,“ opisuje svoje skúsenosti s Ivermectinom primár považskobystrickej nemocnice Milan Kulkovský,, podľa ktorého jedinou účinnou zbraňou proti pandémii i naďalej zostáva prevencia v podobe očkovania. „U pár desiatok našich pacientov s Covid-19, ktorým sme Ivermectin doposiaľ podali, sme nezaznamenali žiadny viditeľný benefit v porovnaní s doteraz podávanou štandardnou liečbou, ktorej základom je podávanie kortikoidov, oxygenoterapia a ostatná podporná, preventívna a symptomatická liečba. Z informácii, ktoré mám od kolegov z iných nemocníc je zrejmé, že majú väčšinou podobné skúsenosti," konštatuje lekár
v statuse na FB.. „Musíme sa sústrediť na vakcináciu a nespochybňovať ju vytváraním zbytočných konfliktov pri nedodržiavaní schvaľovacích procesov,“ konštatuje Kulkovský na margo slov strany Za ľudí proti dovozu neschválenej vakcíny Sputnik V.
Nemocnici v Považskej Bystrici sa podľa slov primára Kulkovského podarilo zabezpečiť Ivermectin pri liečbe Covid-19 medzi prvými na Slovensku, už týždeň po jeho schválení ministrom Krajčím. „Opakovane som sa v súvislosti s týmto liekom vyjadril, že verím v jeho potenciál v prednemocničnej fáze, teda pred rozvojom pneumónie s hyposaturáciou,“ konštatuje Kulkovský a dodáva, že lieku sa dožadovali najmä pacienti a ich príbuzní.
„Štekajúca čivava ošalela davy. Ošetrujúci lekári aj ja sme denne museli čeliť atakom rôznej intenzity. Rozhodli sme sa preto pre prevenciu konfliktov,“ pridáva primár a uvádza, že liek by mal byť dostupný pre ambulantnú sféru pri prevencii po kontakte s Covid-19, prípadne pri „liečbe“ ľahkých foriem. „Vtedy je účinný. Zbytočne ho podávame na žiadosť pacientov, ktorým už nepomôže a stáva sa tak nedostupným pre tých, ktorým by pomôcť mohol,“ prízvukuje primár.
Docent Firment: Používanie Ivermectinu na liečbu COVID-19 bude užitočné
Ivermectin bol u nás dlho odmietaný liek, teraz sa však pohľad naň mení. Docent Jozef Firment dokonca tvrdí, že môže byť vhodný aj pre osoby, ktoré sa dostali do kontaktu s nakazeným.
Čítať ďalej
20 | 02 | 2021
|
Jozef Uhlárik
Liečbu Ivermectinom proti COVID-u odporúčajú aj Lipták s Mesíkom
Na slová primára Milana Kulkovského zareagoval aj doktor Peter Lipták „Kulkovský sa sťažuje, že mu Ivermectín neúčinkuje. No v nemocniciach sú ťažší pacienti a dávkovanie musí byť vyššie, 0,3mg/kg 5 dní. V ambulanciách sa má dávať na počínajúce stavy 0,2 mg 2-5 dní ale v nemocniciach to musia byť vyššie dávky!“
Aktivista Juraj Mesík skritizoval Milana Kulkovského a jeho názor na Ivermectin: „Kampaň proti použitiu Ivermectinu sa rozbieha a bude naberať na obrátkach. Ako píše jeden slovenský doberman, „štekajúca čivava ošalela davy“ a chudáci považskobystrickí lekári museli, aby odolali atakom príbuzných, z donútenia pár pacientom podať Ivermectin. No a keď ho konečne po tlaku umierajúcim podali, čuduj sa svete - nezabral! Aký ešte dôkaz potrebuje karpatská veda a medicína? Štekajúce čivavy z FLCCC a z desiatok štúdií na karpatských primárov proste nemajú.“
Baránek: "Prečo neliečime Ivermectinom? Za zbytočné úmrtia sa musí niekto zodpovedať!"
Testovanie a lieky, ktoré môžu zachrániť ľudské životy nakazených na Covid je na Slovensku pálčivou témou už niekoľko dní. Svoj názor na ňu má aj politický analytik Ján Baránek.
Čítať ďalej
08 | 02 | 2021
|
Jozef Uhlárik