Vedci z University of Cambridge zistili, že robotické psy, terapia smiechom a všímavosť môžu ľuďom pomôcť vyrovnať sa s osamelosťou a sociálnou izoláciou počas pandémie Covid-19,informuje Guardian.
Tím na Lekárskej fakulte univerzity pod vedením doktora Christophera Williamsa prehodnotil 58 existujúcich štúdií o osamelosti a identifikoval intervencie, ktoré by sa dali prispôsobiť ľuďom žijúcim v lockdowne alebo v rámci dištančných opatrení súvisiacich s pandémiou.
Niektoré zo štúdií zahŕňali iniciatívy na boj proti osamelosti a izolácii v domovoch ošetrovateľskej starostlivosti, ktoré budú pravdepodobne uzamknuté naozaj tvrdo a dlho. Je zaujímavé, že týždenné návštevy interaktívneho robotického psa sa pri zmierňovaní osamelosti osvedčili rovnako efektívne ako skutočný pes.
„Mnohé z aktivít by sa dali vo veľkom rozsahu realizovať v online skupinách, potenciálne za nízke náklady,“ uviedol Adam Townson, spoluautor recenzie. Pokiaľ však ide o pandémiu, významným problémom sú tí, u ktorých je najväčšia pravdepodobnosť, že sa budú cítiť osamelí alebo izolovaní.
Tí, ktorí nevlastnia alebo nevedia používať elektronické zariadenia alebo nemajú prístup na internet. "Akýkoľvek prístup k pomoci ľuďom trpiacim osamelosťou alebo sociálnou izoláciou musí brať do úvahy digitálne vylúčenie," uviedol Townson.
"Ďalším nedostatkom bol nedostatok štúdií o osamelosti a izolácii u mladších populácií študentov, ľudí z prostredia s nízkym príjmom, etnických menšín a osôb trpiacich digitálnou chudobou," uviedol Williams a navrhuje ďalší výskum toho, ako rôzne komunity prežívajú a môžu riešiť samotu a sociálnu izoláciu.