Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex sa podieľa na porušovaní ľudských práv v Egejskom mori. Právnici chcú preto pohnať pred súd šéfa agentúry Leggeriho, píše nemecký časopis Der Spiegel.
Tím právnikov chce súdnou cestou prinútiť Európsku agentúru pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex, aby sa stiahla z misie v Egejskom more.
Skupina právnikov Omer Shatz, Iftach Cohen a Anastasia Ntailianiová vzniesla vážne obvinenia voči šéfovi Frontexu Fabriceovi Leggerimu. Podľa Shatza je spoluzodpovedný za grécke praktiky vysadzovania migrantov na otvorené more, hoci títo naliehavo potrebujú pomoc.
Neoprávnené vracanie člnov s utečencami na otvorené more, ktoré zdokumentoval nemecký časopis Der Spiegel, svedčí o zločine proti ľudskosti. Ide o nelegálne vykázanie, týranie a potencionálnu hrozbu smrti.
Obrátiť sa chcú na Európsky súdny dvor
Podľa článku 46 nariadení agentúry Frontex je Leggeri povinný ukončiť misie, ak sa dozvie o závažnom a pretrvávajúcom porušovaní ľudských práv. Shatz tvrdí, že konanie voči utečencom v Egejskom mori napĺňa túto definíciu. Skupina právnikov preto teraz písomne vyzvala Leggeriho, aby ukončil misiu v Egejskom mori. V prípade, že tak neurobí, chcú ho pohnať pred Európsky súdny dvor v Luxemburgu.
V 32-stranovom liste právnici uvádzajú, ako agentúra Frontex od začiatku marca 2020 systematicky pomáha a kryje grécku pobrežnú stráž v prípadoch porušovania právnych predpisov.
Frontex sa spolupodieľa na porušovaní ľudských práv
Od mája 2020 reportéri nemeckého časopisu Der Spiegel zdokumentovali prípady, kedy grécka pobrežná stráž v Egejskom mori zastavovala člny s utečencami, zničila im motory a migrantov vysadila v nafukovacích člnoch na otvorené more. Často ich neskôr potom zachránila až turecká pobrežná stráž. Medzi migrantami boli často aj ženy a malé deti. V minimálne siedmich prípadoch sa to dialo v blízkosti jednotiek Frontexu, či dokonca za ich asistencie, tvrdí nemecký časopis Der Spiegel.