Inštitút IVO prostredníctvom agentúry Focus urobil prednedávnom prieskum, z ktorého vyšlo, že ľudia hodnotia Matovičovu vládu ešte horšie, ako tie Mečiarove. O tom, prečo to tak je, hovorila v rozhovore pre Denník N analytička Zorá Bútorová.
"Jedným z dôvodov je všeobecne rozšírený pocit ohrozenia. Ľudia sa boja o zdravie a život seba i svojich blízkych. Je to čosi bezprecedentné, čo sme nezažili za žiadnej vlády po roku 1989. Veď od poslednej pandémie španielskej chrípky uplynulo storočie. Respondenti v odpovedi na túto otázku nehodnotili priamo vládu Igora Matoviča, ale celkovú situáciu v spoločnosti. Predsa však, veľmi nepriaznivé hodnotenie dnešných čias je o to závažnejšie, že časy mečiarizmu sa zapísali do kolektívnej pamäti ako temná doba," uviedla Bútorová.
Nejde pritom len o pandémiu, ale celkový spôsob fungovania dnešnej vlády. Boli totiž na ňu od začiatku kladené veľmi vysoké očakávania. Dnes však ľudia vidia problémy s riadením, konflikty medzi členmi a komunikačný chaos. Aj preto je, podľa výskumu, vláda nedôveryhodná až pre tri štvrtiny občanov.
Výrazne, podľa jej odpovedí pre Denník N, stúpol aj podiel respondentov, ktorí medzi najpálčivejšími problémami uviedli spôsob vládnutia. Myslí si to až 32 percent respondentov. A treba dodať, že respondenti vidia najväčší problém v osobe premiéra Matoviča.
"Toto zistenie vari ani netreba komentovať, čísla hovoria samy za seba. Napokon k podobnému záveru, že verejnosť si želá silnú prítomnosť vedcov a odborníkov pri rozhodovaní o smerovaní spoločnosti, dospeli aj iné výskumy. Vedecké inštitúcie sa totiž tešia na Slovensku vysokej dôveryhodnosti. Ukazuje sa, že verejné prejavovanie pohŕdavého postoja voči vedcom a odborníkom a ich občasné nálepkovanie z úst premiéra neviedlo k oslabeniu presvedčenia verejnosti o užitočnosti vedeckého poznania, ale, naopak, podkopalo ešte väčšmi dôveryhodnosť vlády," zdupľovala pre N-ko Bútorová.
Ľudia dnes, podľa analytičky, vidia vládu ako rozhádanú, zmietanú osobnými nevraživosťami, neschopnú zhodnúť sa na riešeniach a spoločne si za nimi stáť. Dolieha na nich komunikačný chaos rozosievaný do celej spoločnosti i vrchnostenský, neraz arogantný prístup vlády k samospráve. A pritom mnohé problémy „hasí“ práve samospráva, ktorú verejnosť pokladá dlhodobo za dôveryhodnejšiu ako vládu či parlament.
"Súhlasím, táto známka by mohla byť lepšia. Myslím, že tu funguje akýsi „haló efekt“: respondenti odvíjajú hodnotenie tejto a ďalších konkrétnych vládnych politík od celkového kritického vnímania vlády. Samozrejme, prívrženci politických strán vidia protikorupčnú politiku vlády dosť rozdielne. Najpriaznivejšie ju hodnotia prívrženci OĽaNO, ktorí jej dávajú známku jedna mínus. Naopak, stúpenci Smeru, Hlasu a ĽSNS jej udeľujú štvorku. Priaznivci SaS, Za ľudí, PS a KDH ju vidia na dvojku, Sme rodina na trojku."