Vedci obviňujú izoláciu Covid-19 z toho, že počet detí s anorexiou a bulímiou stúpa. Obávajú sa aj toho, že podobný nárast môže nastať aj medzi dospelými, informuje Guardian.
Psychiatri varovali pred „vlnou tsunami“ pacientov s poruchami príjmu potravy, ktorá vyplýva z údajov, ktoré ukazujú stúpajúci počet ľudí, ktorí v Anglicku počas pandémie trpeli anorexiou a bulímiou.
Údaje zverejnené vo štvrtok ukazujú obrovský nárast čakacích dôb pre mladých ľudí a deti o 128% v porovnaní s minulým rokom.
Aytonová uviedla, že neexistujú porovnateľné údaje pre dospelých, ktorých počet tiež stúpa. Dodala: „Myslím si, že sociálna izolácia má podľa všetkého zásadný vplyv na duševné zdravie ľudí. Nielen poruchy príjmu potravy, ale aj úzkosť, depresia a užívanie alkoholu. Predpokladám, že úzkosť a poruchy stravovania sú do istej miery úzko spojené.“
"Niektorí ľudia nechcú navštíviť svojho praktického lekára, pretože si myslia, že iní ľudia s Covidom si to zaslúžia viac," uviedla. "S poruchami stravovania súvisí veľa hanby."
Prírastok ľudí zaznamenali aj súkromné zariadenia. Lorna Richardsová, psychiatrička so špecializáciou na poruchy stravovania u dospelých v Priory Group, pripísala nárast týchto porúch viacerým faktorom, vrátane „strachu a neistoty podporujúcich príznaky úzkosti“ a zmien v rutine a domácom živote ľudí.
„Medzi všeobecnou populáciou tiež existujú rozsiahle obavy z nedostatku fyzickej aktivity a z priberania na váhe v obdobiach uzamknutia, v dôsledku ktorých národ hromadne diétuje aj cvičí,“ uviedla a dodala: "V tomto prostredí sa darí poruchám stravovania."
Richardsová povedala, že pre niektorých ľudí môže byť zameranie sa na jedlo - či už obmedzovaním, prejedaním sa alebo používaním iných opatrení na reguláciu hmotnosti, ako je nadmerné cvičenie - spôsobom „zvládnutia uzamknutia“.