Premiér Matovič mal tlačovku. Povedal, že treba zachrániť každý život, aj v poslednom okrese. Analytici z iniciatívy Dáta bez pátosu mu však dali aj skutočný návod, ako na to. Rozhodne nenútiť ľudí, aby sa pre nezmyselný test nakazili v dlhom rade a deti a rodičov treba nechať doma spolu venčiť psa.
"Dnes sme počuli, že treba zachrániť každý život aj v poslednom okrese. V TOM POSLEDNOM OKRESE pri existencii UK B117 vírusu o 10 dní nechcete v mraze do šór vyhnať negatívnych občanov, lebo sa tí, čo sa nemuseli, nakazia a je pravdepodobné, že viac ľudí nanovo nakazíte, ako zistíte z už nakazených pozitívnych," píšu na facebooku Dáta bez pátosu.
Podľa nich treba aj v zelených okresoch testovať. Avšak ľudí mobilných, dochádzajúcich do závodov, úradov, šoférov, predavačky, poštárky. Skrátka ľudí 1. línie.
"Nechajte zlockdownovaných rodičov a ich deti na pokoji doma a nechajte ich spolu v rámci domácnosti venčiť psa alebo venčiť sa v prírode bez kontaktu s inými."
Dôležitá je dôsledná izolácia. To je však na Slovensku zásadný problém. "Téme dôsledného karantenizovania, zákazu vychádzania a izolácii sa vedenie pandémie dostatočne nevenuje. Pokyny nezaznievajú jasne a hlasne, kontrola po testoch neexistuje. Všetko je postavené na dobrovoľnosti registrácie. Izolovaným sa nedostáva dostatočnej pomoci od štátu, pomoci pri dodávkach potrebných potravín, liekov a hygieny."
No a rovnako sa vraj nedostatočná pozornosť venuje diagnostike, povinnému meraniu teploty, detekovaniu príznakov a testovaniu do výroby, prevádzok služieb (obchodov) a na stavby dochádzajúcich pracovníkov.
"Následné trasovanie okolia infikovaných tiež nie je dostatočné a okamžité. Ideme do 6. týždňa lockdownu a podobne ako v iných krajinách po 5 - 8 týždňoch lockdownu klesli počty pozitívnych, hospitalizovaných, ťažkých stavov a stúpli počty očkovaných. Tieto 4 DOBRÉ správy má aj Slovensko. Buďme trpezliví. Dobre bude," končia svoj polnočný status mierne optimisticky analytici Dát bez pátosu.