Šimečka z provládneho Denníka N: Navaľnyj nie je spojenec USA a v Rusku nezavedie demokraciu
Liberálny novinár z provládneho Denníka N Martin Šimečka si osvojil názor britského analytika Anatola Lievena, ktorý tvrdí, že ak by sa stal Alexej Navaľnyj prezidentom, Rusko by nepriblížil k západu ani by Ukrajine nevrátil Krym. Martin Šimečka, otec známeho progresívneho europoslanca, v článku pre dennikn.sk
píše, že je chybou, ak USA ústami ministra zahraničia Anthony Blinkena hovoria o Navaľnom ako o „hlase miliónov a miliónov Rusov“.
"Príliš emocionálna podpora Navaľného zo strany západu môže uškodiť progresívnym reformám v Rusku, ako sa to už raz stalo v 90. rokoch, keď sa vtedajší ruskí liberáli s podporou Američanov hlásili k západu. Navaľnyj však túto chybu celkom iste neurobí, lebo v skutočnosti má na mysli predovšetkým záujmy Ruska, nie západu či demokracie," tvrdí Šimečka.
Ďalší problém podľa neho spočíva v tom, ako západné médiá opisujú demonštrácie za oslobodenie Navaľného, na ktorých nie sú len jeho priaznivci. "Protestov sa zúčastňujú rôzne názorové skupiny: od skutočných liberálnych demokratov až po značný počet voličov komunistov a extrémnych nacionalistov, ktorých protizápadné postoje sú ešte radikálnejšie ako Putinove," píše Šimečka.
Varuje, že slepá démonizácia Putina a budovanie svätožiary okolo Navaľného sa môže západu vypomstiť. Ak by sa Navaľnyj stal ruským prezidentom, mohol by byť západ prekvapený z jeho politických názorov.
Progresívny europoslanec Šimečka: Chcem sankcie proti Rusku
Progresívny europoslanec Michal Šimečka si opäť kopol do Ruska. Tentoraz pokarhal šéfa diplomacie EÚ Josepha Borella, že na rokovanie s ruským ministrom zahraničia Sergejov Lavrovom nešiel so zoznamom sankcií, píše v statuse na sociálnej...
Čítať ďalej
05 | 02 | 2021
|
Petra Demková
Navaľnyj podporoval ruskú vojnu proti Gruzínsku v roku 2008 a mal silné nacionalistické postoje voči neruským menšinám na Kaukaze. V októbri 2014 vyhlásil, že keby sa stal ruským prezidentom, nevrátil by Ukrajine anektovaný Krym.
"Treba Američanom pripomenúť, že Navaľnyj je ruský politik, nie americký, a že jeho úlohou aj cieľom je reagovať na ruskú realitu, nie napĺňať americké fantázie. Nech sa v Rusku stane čokoľvek, Amerika bude musieť vziať na vedomie, že ruská vláda bude vždy brániť ruské záujmy. Čím skôr si to Američania uvedomia a prestanú dúfať v zázraky, tým lepšie pre americkú zahraničnú politiku," konštatuje liberál Šimečka.