"Po mojom statuse, ktorý reagoval na tlačovku členov vlády a zástupcov koaličných strán, sa spustil zaujímavá debata. Ľudia, ktorí ma dlhodobo obviňovali, že píšem somariny, ma zrazu začali povzbudzovať, že konečne, a tí, ktorí so mnou pred tým súhlasili, neveriacky krútili hlavami, tí skúsenejší písali o sarkazme (to by mi bolo vlastné, samozrejme)," začal v príspevku Kollár.
Nakoniec prišiel k záveru, že musí všetko vysvetliť a dať na pravú mieru.
Áno. Konečne je splnených niekoľko nutných podmienok, bez ktorých je boj skôr mávaním pästičkami do vzduchu. Presne tak, ako konvergentný rad musí mať limitu svojich členov nula, tak aj tu existujú podmienky, ktoré sú nevyhnutné: (a) Máme konečne jasne formulovaný krátkodobý cieľ: otvorenie škôl a zachovanie prevádzky firiem. (b) Je jasne povedané, že sa budú príjmať opatrenia regionálne. (c) Komunikácia nie je konfrontačná, ale vysvetľujúca a dosť zrozumiteľná.
Konečne! To to trvalo. Toto tu dodnes nebolo. Áno, určite hrá rolu to, že je preč premiér, ktorý napätie na Slovensku na tlačovkách zatiaľ len eskaloval, až kým dôvera v neho nepadla na úroveň Mariána Kotlebu. Ale to, že sa na tlačovku skutočne postavili zástupcovia všetkých štyroch vládnych strán a komunikovali tú istú správu, to je dôležitá zmena. Ja som na to čakal dlho a veril som, že sa dočkám. Bez tohto základu sa nikam nepohneme a budeme sa len brodiť v močiari. Konečne vzniká šanca pohnúť sa ďalej.
To podľa mňa, samozrejme, nie je pravda. Ale už teraz vidíme, že nastáva posun v opatreniach. Regióny menia svoje farby a Veľký Krtíš vedie. Ale samozrejme, nemyslím si, že na výlet do prírody kdekoľvek je potrebný test. Taktiež si nemyslím, že platnosť testu 21 dní má akýkoľvek zmysel. Nemá. Množstvo opatrení je nastavených úplne inak, ako by som to navrhoval.
Avšak toto sú z môjho hľadiska detaily. Samozrejme dôležité, ale stále len detaily. Podstatný je ten framework, ktorý sa zmenil. Predpokladám, že COVID automat bude prechádzať postupne zásadnými zmenami, ktoré ho budú ďalej vylepšovať. Podstatné je pochopenie (a politici ho majú, aspoň neverejne), že automat nie je vytesaný do kameňa a bude ho potrebné vylepšovať takmer kontinuálne. Dnes začíname.
Zároveň ministerstvo školstva má plán, ktorý by mal zabezpečiť testovanie školách, vrátane testovania rodičov. Ak sa toto podarí (a bez toho sa školy neotvoria), a použijú sa vhodné technológie a nastaví sa logistika, nápor na plošné testovanie klesne ešte viac. Už teraz do práce (mimo služieb) už vo Veľkom Krtíši nebude potrebný test.
Primátorom a starostom nezávidím, a mrzí má, že sú takto zatiahnutí do tejto role. Som si však istý, že ju zvládnu lepšie ako ktokoľvek iný v tejto spoločnosti. Držím im palce.
To by si vyžadovalo samostatný post. Stručne - situácia v regiónoch je rozdielna. Rozdiely sú teda už teraz, ale očakávam, že sa v najbližších týždňoch prehĺbia. Minimálne niektoré regióny na tom budú veľmi zle a stav v nemocniciach sa bude zhoršovať. Na mnohých miestach bude potrebné siahnuť na úplne dno ich kapacity.
Takže, pripravme sa na zlú situáciu. Nejaká nádej je, už tento týždeň budeme vedieť viac. Potrebujeme vedieť, ako sme na tom z UK variantom a aký má jeho prevalencia dynamiku. Zrejme uvidíme obrovské regionálne rozdiely. Ale dozvieme sa dôležité informácie a budeme lepšie vedieť, čo ďalej. Možno sa niečo dozvieme aj o tom, čo presne zachytávajú jednotlivé typy testov.
Školy otvoriť musíme aspoň v obmedzenej miere, tam kde je to možné. Je na to veľa dôvodov - od sociálnych, po ekonomické. Väčšina európskych krajín má školy otvorené, každý deň bez prezenčnej výuky strácajú naši žiaci a študenti ďalší kúsok za svojimi rovesníkmi v zahraničí. Zároveň tým stráca celá krajina. Odhadované straty v budúcnosti sú oveľa väčšie, ako straty, ktoré pozorujeme dnes.
Dáta bude potrebné vyhodnocovať čo najlepšie. Ministerstvo školstva sa na toto musí pripraviť, keďže zdravotníctvo ani ÚVZ na toto nemajú kapacity a ani schopnosti. Je to ťažký cieľ, ale tento stojí za to.
Malých zmien je niekoľko. Predovšetkým potrebujeme lepšie vyhodnocovať dáta, keďže teraz budú dobré dáta kľúčové pre nastavenie opatrení. Ministerstvo zdravotníctva by sa malo personálne posilniť, ich analytická kapacita je žalostne nízka a niektoré výstupy sú veľmi pochybné. Budú potrebovať aj lepšie dáta, snáď sa podarí zrealizovať niektorý z mojich návrhov včera na pandemickej komisii.
Zmeny budú musieť byť aj na hraniciach. Množstvo európskych krajín sprísňuje režim na hraniciach, nemáme na výber, musíme ich nasledovať. Je extrémne potrebné regulovať postup šírenia najnebezpečnejších variant vírusu pred tým, ako sa zaočkujú najohrozenejšie skupiny.
Najsmutnejšou časťou dnešných tlačoviek boli niektoré vyhlásenia ministra zdravotníctva. Odhadom, dnes bolo 80% toho, čo minister sám rozprával úplne mimo misu. Či to bolo o vplyve plošného testovania, ktoré podľa neho malo určite na rozdiel od lockdownu účinok (toto je fakt úplná sprostosť nehodná vysielania v televízii), alebo o význame redukcie pozitivity antigénovych testov, kde nerozumie úplne základným princípom, alebo blúznenie o presnosti výpočtu reprodukčného čísla z dát z opakovaného plošného testovania.
Je prelomový deň, zmenilo sa základné nastavenie. To samozrejme neznamená, že všetko je v poriadku. Veľa vecí ešte treba doriešiť. Ale sme na správnej ceste. Nepozerajme späť, tam je len tornádo. Pozerajme vpred, snažme sa nastaviť veci čo najlepšie. Ochotu robiť veci lepšie vidíme, chopme sa jej a skúsme spolu presadiť to, aby sa opatrenia nastavili čo najlepšie a my sme sa čo najlepšie vysporiadali s pandémiou.
Kocúr je momentálne preč, dvere sú otvorené. Vidím prvé svetlo, okrem vakcinácie. Čakal som naň dlho. Doteraz bola tma.