"Mutáciu, ktorá spôsobuje najväčšie znepokojenie, nazývame E484K. Spontánne sa vyskytla v niektorých častiach krajiny," uviedol v utorok ráno pre rádio BBC Calum Semple, člen Vedeckej poradnej skupiny pre mimoriadne situácie.
Julian Tang, virológ na univerzite v Leicesteri, uviedol, že mutácia je znepokojujúca, ale nie neočakávaná.
„Získanie mutácie E484K môže byť spôsobené rekombináciou s jedným z juhoafrických / brazílskych variantných vírusov, ktoré mohli koinfikovať rovnakú bunku - ako vidíme pri rôznych chrípkových vírusoch -, ale u koronavírusov je to zriedkavejšie,“ vysvetlil.
Ukázalo sa, že kmeň Kent, tiež všeobecne označovaný ako britský variant, je nákazlivejší, zatiaľ čo táto nová mutácia môže znížiť účinnosť vakcín, ktoré sa v súčasnosti podávajú v Spojenom kráľovstve.
"Ak túto mutáciu E484K získa väčšina britských variantov B.1.1.7 - nedávne ubezpečenia zo štúdií, ktoré ukazujú, že vakcíny mRNA budú stále ponúkať optimálnu ochranu proti pôvodnému variantu z Veľkej Británie - sa už nebudú môcť aplikovať," uviedol Tang.
Štúdie vykonané na juhoafrickom variante ukazujú, že mutácia je schopná vyhnúť sa častiam imunitnej odpovede vyvolanej prírodnou infekciou alebo očkovaním.
Sputnik V by mal chrániť zaočkovaného pred Covid-19 najmenej dva roky, tvrdí výrobca
Očakáva sa, že ruská vakcína proti Covid-19 Sputnik V bude mať predĺžený imunizačný účinok a poskytne ochranu pred smrteľnou chorobou minimálne dva roky, uviedol šéf vývoja, informuje portál RT.
Čítať ďalej
02 | 02 | 2021
|
Marek Molnár