"Nikdy a nikde nedochádza k tomu, že by si v korupčných prípadoch pre podozrivých prišla celá armáda kukláčov." Konštatuje exminister Draxler po tom, čo taxatívne vymenoval viacero príkladov megakorupcie v zahraničí a popísal jej dôsledky.
"Niečo podobné nevidíte ani v susednom Rakúsku, ktoré si tiež občas zažije nejaký šťavnatý škandál. Veď len teraz v decembri súd uznal vinným bývalého ministra financií Grassera, ktorý si korupčne zarobil 10 miliónov eur (fakt je, že o takýchto prípadoch sa na Slovensku extrémne málo píše, takže bežný Slovák si myslí, že u susedov je všetko čisté). Napriek tomu, že išlo o vyslovene úzku spoluprácu obvinených, ktorí mali záujem sa navzájom kryť, Grassera nevyberalo z domu uprostred noci komando." Píše v statuse na sociálnej sieti Juraj Draxler.
"To už nehovorím o Británii, kde máte občas naozaj bizarné prípady. Asi ten najbizarnejší v poslednej dobe bol, keď vláda priklepla jeden z kontraktov na núdzové zásobovanie krajiny lodnou dopravou úplne novo vytvorenej firme bez lodí, ktorá si ešte aj podmienky prepravy odkopírovala z webu pizzérie !!!." Ponúka ako príklad nám na Slovensku inak bežný jav Juraj Draxler.
Exminister školstva spomína tri zaužívané spôsoby "boja" proti korupcii:
"Americký. Tu sa ani nemusíme baviť o korupcii, je systematizovaná, za naozaj obrovské kradnutie či korupciu nejde do väzenia skoro nikto. Ak je prúser už naozaj neudržateľný, tak nejaká mamutia firma zaplatí obrovskú pokutu, pričom majiteľom aj tak stále ostane dosť veľa zarobených peňazí a ide sa ďalej."
"Britský. V Británii je naozaj málo "kufríkovej" korupcie, málokto by rozmýšľal o tom, že niekomu dá úplatok za povolenie stavby rodinného domu. Jednak je tam na tých nižších úrovniach silná etika verejnej služby, jednak to má čo do činenia s triednym systémom (sudca, z váženej rodiny, študovaný na Harrow a Oxforde, nebude brať úplatok od nejakého trapka s working class akcentom, lebo sa s takými ľuďmi ani nestretáva). Na druhej strane je tam veľa biznisu na princípe "old boys' network", kde človek vôbec nemusí brať úplatok, lebo firme, ktorej dohodil kontrakt, šéfuje jeho spolužiak z Etonu, a ten sa oňho hocikedy v budúcnosti nejako postará, alebo o člena rodiny."
A hneď ponúka aj vysvetlenie: "Máme tu veľmi silné zahraničné subjekty (napríklad v energetike, kde som v lete podával trestné oznámenie), okolo pôsobenia ktorých je tiež dosť otázok. Presuny majetku, daňové optimalizačné schémy, atď. Iste, možno sa v budúcnosti upriami pozornosť aj týmto smerom, ale zatiaľ tu ostáva tá pachuť. A to aj vzhľadom na mediálne a politické hry."
"Veľa vecí vyšetriť treba, najmä z ostatných rokov. Za vlád Smeru proste bolo dosť vecí robených zle, niekde šlendriánsky, niekde podozrivo. Ak je niekto vo funkcii generálneho prokurátora a nechá si rozkazovať od nejakého veksláka, tak by ma vôbec netrápilo, ak by dostal desať rokov. Osobne mám aj ďaleko od toho, aby som v tejto chvíli kričal, ako Robert Fico, o politických väzňoch." Končí svoj status na sociálnej sieti Juraj Draxler.
Už len pripomína dva - z jeho pohľadu - základné princípy: "Treba to ostro sledovať a dbať na dva princípy. Po prvé, spravodlivosť by mala byť nestranná. Po druhé, robme to chytro, ako Nemci.