Guterres navrhol, aby sa monštrá v sociálnych sieťach riadili skôr jasnými pravidlami, ako by mali mať nekontrolovanú moc,
informuje portál RT. Vyzval na „mechanizmy, v ktorých existuje regulačný rámec s pravidlami, ktoré to umožňujú,“ ale uviedol, že takéto niečo musí vypracovať medzinárodné spoločenstvo. "Nemyslím si, že môžeme žiť vo svete, v ktorom sa dáva príliš veľa moci spoločnostiam."
Šéf OSN uviedol, že sa „obzvlášť obáva“ schopností, ktoré už giganti v sociálnych sieťach majú, a nedostatočnej kontroly ľudí nad údajmi, ktoré z nich tieto spoločnosti hromadne zbierajú. Skutočnosť, že technologickí giganti môžu tieto informácie používať nielen na reklamné účely, ale aj na „zmenu nášho správania“ a na „kontrolu“ občanov, si podľa Guterresa zaslúži „serióznu diskusiu“.
V nedávnych prezidentských voľbách v USA zohrali významnú úlohu veľké technologické spoločnosti ako Twitter, Facebook, Google, Apple a Amazon. Po voľbách označil Twitter vtedajšie prezidentove tweety, ktoré obviňovali z podvodov, ako sporné.
Za let na vesmírnu stanicu zaplatia turisti 55 miliónov dolárov
Americká súkromná spoločnosť Axiom Space vybrala štyroch mužov z USA, Kanady a Izraela, ktorí od roku 2022 absolvujú lety na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) ako platiaci turisti. Informovala o tom v piatok agentúra DPA.
Čítať ďalej
Po tom, čo 6. januára zaútočil dav jeho priaznivcov na americký Kapitol, Twitter spolu s Facebookom a ďalšími zavedenými sociálnymi sieťami rozšírili svoje represie a priamo vypustil Trumpa z platforiem kvôli obvineniam, že „podnecuje násilie“
. Ruský prezident Vladimir Putin v stredu na výročnom Svetovom ekonomickom fóre uviedol, že technologickí giganti „sa v niektorých oblastiach de facto stali súpermi vlády“. Ich mocenské postavenie môže byť pre podnikanie týchto spoločností priaznivé, „ale existuje otázka, ako taký monopolizmus vyhovuje záujmom spoločnosti,
“ zdôraznil.