Matematik Kollár: Matovič sa pri testovaní neriadi faktami, ale tápaním
Matematik Richard Kollár nazval tlačovku premiéra „argumentačným masakrom“. Podľa neho Igor Matovič nečerpá z dát a analýz, ale z tápania, ktoré prezentuje ako fakty. V statuse na Facebooku tvrdí, že zvýšená mobilita spôsobená celoplošným testovaním zvýši počet nakazených.
Kollár si všíma, že vláda pri riadení korony nepracuje s analýzami a dátami: „Je vo všeobecnosti fascinujúce, že všetky tieto veci robíme takmer bez akýchkoľvek analýz, teda okrem bleskových výpočtov premiéra. Nik nevie ani to, čo presne očakávame od tohto testovania. Nie je jasné ako to vyhodnotiť. Ideálne ak chceme pokračovať ďalej v tápaní v tme a urobiť z diskusie len pretláčanie názorov."
„Poctivá analýza dát z uskutočnených plošných testovaní je dokonca v rozpore s politickými záujmami členov vlády. Podľa tlačovky musíme organizovať ešte väčšie testovanie, aby sme získali neskreslený pohľad o epidemiologickej situácii. To je úplne nepochopenie štatistiky,“ uvádza Kollár.
Šokujúce zistenia Richarda Kollára: Antigénové testy nie sú určené pre bezpríznakových ľudí!
Slovenský premiér sa ako prvý odhodlal pretestovať na koronavírus všetkých obyvateľov. Má na to síce podporu v koalícii, odborníci ale vravia niečo iné.
Čítať ďalej
23 | 10 | 2020
|
Jozef Uhlárik ml.
Matematik nechápe, prečo sa novinári nepýtajú premiéra na zásadné veci. Napríklad, ako je možné, že po troch týždňoch po celoplošnom testovaní na jeseň boli čísla opäť presne tam, kde pred testovaním. „Následne sme začali brutálne zrýchľovať a všetci vieme, ako to dopadlo. Takisto v niektorých krajoch čísla hospitalizácií stúpali sústavne počas celého novembra a decembra, a teda k zlepšeniu tam asi neprišlo vôbec ani na chvíľu. Ako si to pán premiér vysvetľuje?“ pýta sa.
Kollár si všíma nesprávne predkladané fakty premiérom aj v inej veci: „Vraj naše testovanie bolo vzorom pre iné krajiny. Je ale zaujímavé, že práve na základe dát od nás viacero krajín upustilo od týchto plánov a dnes mnohé európske krajiny antigénovými testami testujú len veľmi zriedkavo či vôbec a ani náhodou nie plošne. Dokonca aj Veľká Británia a Rakúsko, ktoré mali náš príklad nasledovať najviac, už upúšťajú od týchto plánov. Čím si to pán premiér vysvetľuje?“
Minister Krajčí podľa matematika vôbec dáta spracovávať nevie. Z jeho odpovedí na tlačovke vyplynulo, že vôbec nemá potuchu, čo to vyžaduje, a koľko informácii je v dátach obsiahnutých. Nie je preto prekvapením, že Slovensko je v spracovaní dát o pandémii čiernou dierou Európy.
Matematik Kollár: Pre samoľúbosť zbytočne zomierajú ľudia
Premiér Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčím ignorujú názory lekárov aj vedcov na celoplošné testovanie. Odborníci sú už z toho znechutení a unavení. Matematik Richard Kollár sa preto pýta, dokedy to bude pokračovať.
Čítať ďalej
14 | 01 | 2021
|
Ivan Brožík
Matematik predpokladá po celoplošnom skríningu nárast čísel. „Predikcia je pomerne jednoduchá, po plošnom testovaní budeme pozorovať v menej postihnutých oblastiach Slovenska spomalenie rýchlosti poklesu. Testovanie prispeje k zvýšeniu mobility ľudí počas a po testovaní. Uvidíme to asi zreteľne aj na mobilitných dátach z Apple a Google,“ informuje.
Na záver si matematik neodpustil iróniu: „Slovensko má ako vždy len takú vládu, akú si zaslúžime. A teraz si zaslúžime testovanie, lebo sme vyrušovali počas boja s pandémiou.“
"Na Slovensku zabíja populizmus," konštatuje matematik Kollár na margo Matovičovho grafu
Matematik Richard Kollár komentuje graf predsedu vlády Igora Matoviča z tlačovej konferencie po rokovaní vlády: „Absolútne nerozumiem, aké úvahy viedli k záverom, ktoré premiér predstavil. Myslím si, že graf nie je nástrojom informovania...
Čítať ďalej
12 | 01 | 2021
|
Ivan Brožík