Elon Musk je dlhoročným fanúšikom sovietskej školy raketového inžinierstva, takže nie je prekvapením, že sa v utorok pripojil k ruskej vesmírnej agentúre Roskozmos pri príležitosti narodenín Sergeja Koroleva. Ten je považovaný za otca sovietskeho vesmírneho programu zhruba rovnako, ako je jeho americký náprotivok Wernher von Braun.
„Bol úžasný,“ tweetoval Musk v ruštine a reagoval na príspevok Roskozmosu, ktorý si pripomínal 114 rokov od Korolevových narodenín.
Korolev, ktorý je dnes svetoznámou osobnosťou v histórii prieskumu vesmíru, zostal pre širokú verejnosť záhadou až do jeho predčasnej smrti v roku 1966. Aj keď jeho technické a organizačné schopnosti umožnili Sovietskemu zväzu postaviť sa na čelo vesmírnych pretekov.
V ZSSR aj v USA bolo dobytie vesmíru nevyhnutne spojené s vývojom medzikontinentálnych balistických rakiet, takže sovietska tlač označovala tohto vysoko klasifikovaného muža jednoducho ako „hlavného konštruktéra“.
Korolevov život bol tiež svedectvom o neľudskej bezohľadnosti, ktorá postihla ZSSR počas stalinskej éry. Rovnako ako mnoho ďalších, aj on sa koncom 30. rokov 20. storočia stal obeťou neslávne známej „čistky“.
Istý čas strávil ako väzenský robotník v bani na zlato, a neskôr pracoval ako špecialista pri navrhovaní zbraní pre sovietske vojnové úsilie. Jeho trest bol zrušený ako nepodložený až v roku 1955, po Stalinovej smrti.
Dedičstvo, ktoré zanechal Korolev, je naďalej veľmi cenené nielen v Rusku. Napríklad SpaceX mu venoval jednu z konferenčných miestností vo svojom sídle.