Pápež František zmenil katolícke cirkevné právo tak, aby oficiálne umožňovalo ženám vykonávať úlohy počas omše. Zdôraznil však, že to neznamená, že sa stanú kňazmi, informuje Guardian.
Zákon výslovne uvádza, že laické ženy môžu počas liturgií vykonávať rôzne funkcie. Aj keď je to v mnohých rozvojových krajinách už roky bežnou praxou, zmena kánonického práva znamená, že biskupi už nebudú mať právomoc brániť ženám v ich diecéze v prevzatí úloh.
V liste zverejnenom v pondelok pápež uviedol, že sa rozhodol po teologickej reflexii. Uznal, že mnoho biskupov uviedlo, že zmena je nevyhnutná pre reagovanie na „potreby doby“.
„Ženy na väčšine miest nie sú iba lektorky a eucharistické služobníčky, ale slúžia aj ako pastoračné úradníčky. Dúfajme, že uvidíme viac žien zapojených do liturgie omše.“
Aj keď sa pápež František zaoberá otázkou možnosti vysvätenia žien za diakonky, téma, že sa stanú kňazmi, je stále veľmi tabuizovaná.
Diakoni môžu viesť modlitebné bohoslužby a môžu riadiť ďalšie pastoračné povinnosti vtedy, ak nie je prítomný kňaz, okrem iných povinností však majú zakázané svätiť prijímanie a vypočuť si spovede.
V cirkvi po celom svete slúži obrovské množstvo žien, ktoré v niektorých krajinách prevyšujú počet mužov. No upiera sa im výsada voliť na vatikánskych synodách, pretože nie sú vysvätené.
František bol počas svojho pápežstva aktívnejší pri menovaní žien do vyšších vatikánskych úloh. V auguste minulého roku prijal na dohľad nad financiami Vatikánu šesť žien vrátane bývalej ministerky práce Ruth Kellyovej. Dovtedy 15-člennú Radu pre hospodárstvo tvorili samí muži.