Žiarenie v elektrárni Fukušima je horšie, ako sa myslelo
Jadrové regulačné orgány v Japonsku nedávno odhalili, že úrovne radiácie v poškodených budovách reaktorov v jadrovej elektrárni Fukušima č. 1 sú „mimoriadne vysoké“. Sú horšie, ako sa doteraz myslelo, informuje portál Breitbart.
„Úrovne žiarenia sa odhadujú na 10 sievertov za hodinu, čo je smrteľná dávka pre každého, kto strávi v okolí čo i len hodinu,“ uvádza sa v správe. Podľa japonského úradu pre reguláciu jadrových zariadení (NRA) sa obrovské množstvo rádioaktívnych materiálov „nachádza aj v štítových uzáveroch ochranných nádob v reaktoroch č. 2 a 3“.
„Bude to mať obrovský dopad na celý proces vyraďovacích prác z prevádzky“ zhodnotil predseda NRA Toyoshi Fuketa.
Jadrová elektráreň Fukušima č. 1 zažila 11. marca 2011 trojité zrútenie. Nehodu spustilo zemetrasenie a tsunami. Počas tavenia „štítový uzáver reaktora č. 1 vykĺzol z miesta a bol poškodený výbuchom vodíka, ku ktorému došlo v budove reaktora“.
Olympijské hry v Tokiu sú znova ohrozené, no ďalšia šanca na odklad už nebude
Keď predstavitelia japonského a Medzinárodného olympijského výboru v marci konečne prijali porážku a odložili olympijské hry 2020 v Tokiu, došlo k všeobecnej dohode, že ročné čakanie poskytne svetu dostatok času na prekonanie pandémie koronavírusu....
Čítať ďalej
01 | 01 | 2021
|
Diana Zaťková
Odstránenie odhadovaných 800 ton jadrového paliva v troch reaktoroch vo Fukušime sa ukázalo ako jedna z najťažších výziev pre NRA počas procesu vyraďovania elektrárne.
Spoločnosť Tokyo Electric Power Co. (TEPCO) spolu s japonským ministerstvom hospodárstva, obchodu a priemyslu (METI) plánovali začať s odstraňovaním prvej dávky roztaveného paliva z reaktora druhého bloku vo Fukušime niekedy v roku 2021. TEPCO a METI 24. decembra
oznámili, že začatie tohto procesu odstraňovania bolo odložené na rok 2022 alebo neskôr z dôvodu oneskorenia vo vývoji vybavenia potrebného na vykonanie prác.
Začali platiť nové pravidlá medzi EÚ a Britániou
Veľká Británia definitívne . vystúpila z Európskej únie. Vo štvrtok o 23.00 h miestneho času (polnoc SEČ) sa skončilo prechodné obdobie, počas ktorého bola súčasťou jednotného trhu a colnej únie, a začala sa predbežne uplatňovať nová obchodná...
Čítať ďalej
Organizácie za dôvod oneskorenia uviedli pokračujúcu pandémiu koronavírusu, ktorá spôsobila oneskorenie vývoja robotického ramena potrebného na proces odstraňovania trosiek. Tento nástroj v Anglicku vyvíjajú spoločnosti Veolia Nuclear Solutions a Mitsubishi Heavy Industries.
„Nevyhnutné testovanie sa oneskorilo. A dodávka robotického ramena, ktorá sa pôvodne plánovala na január 2021, sa teraz očakáva okolo apríla,“ uviedol Shuji Okuda, pracovník spoločnosti METI zodpovedný za vývoj jadrových zariadení.