Mohol lockdown pomôcť zachrániť našu planétu? (Jonathan Watts)
Komentár Jonathana Wattsa (The Guardian)
Spomalenie ľudskej činnosti v dôsledku korona krízy bolo príliš krátke na to, aby zvrátilo trend dlhodobého ničenia. Zazreli sme však letmý pohľad na svet po fosílnych palivách, zamýšľa sa pre Guardian redaktor Jonathan Watts.
Keď sa začal lockdown, aj klimatológovia boli určite zhrození. Zároveň ich však zaujalo to, čo v globálnom meradle nazvali „neúmyselný experiment“ - do akej miery bude ekosystém planéty reagovať na najprudšie spomalenie ľudskej činnosti od druhej svetovej vojny?
Environmentálni aktivisti kladú otázku stručnejšie: Koľko lockdownu by pomohlo zachrániť planétu?
Odpoveď je jednoduchá: rok od prvého nahláseného prípadu Covid nestačí. Odborníci tvrdia, že pandémia mohla niektoré problémy v oblasti životného prostredia ešte zhoršiť, hoci stále existuje možnosť,. že vlády použijú svoje balíčky ekonomických stimulov na podporu ekologického oživenia.
Počas jari sa na severnej pologuli, keď boli obmedzenia najprísnejšie, ľudská stopa zmenšila na úroveň, aká sa neukázala za posledné desaťročia. Lettecká doprava klesla opolovicu, cestná doprava vo Veľkej Británii poklesla o viac ako 70%. Priemyselné emisie v Číne, ktorá je najväčším zdrojom kysličníka uhoľnatého na svete, poklesli medzi začiatkom februára a polovicou marca asi o 18% - o 250 miliónov ton.
V Rusku zomrelo na COVID-19 trikrát viac ľudí, než uvádzajú štatistiky
V Rusku zomrelo v dôsledku ochorenia COVID-19 už viac ako 186.000 ľudí, teda trikrát viac, než uvádzajú oficiálne štatistiky. V pondelok to potvrdila podpredsedníčka ruskej vlády Taťjana Golikovová, ktorú citovala agentúra AFP.
Čítať ďalej
Používanie automobilov v USA kleslo o 40 percent. Seizmológovia dokázali detekovať oveľa jemnejšie vibrácie z „kultúrneho hluku“ ako pred pandémiou. Oddych bol však príliš krátky na to, aby zvrátil desaťročia ničenia. Poskytol však pohľad na to, ako by sa mohol svet cítiť bez fosílnych palív, s väčším priestorom pre prírodu.
Nebezpečenstvo premeny demokracie na demokratúru (Aneta Leitmanová)
Ak NR SR schváli vládou navrhované prakticky neobmedzené predlžovanie núdzového stavu opakovane do 40 dní (čo je pri ústavnej väčšine vládnych poslancov viac ako pravdepodobné), nastane na Slovensku stav, ktorý pri krajnom uplatňovaní tohto...
Čítať ďalej
24 | 12 | 2020
|
Aneta Leitmanová
Európa sa vyhla najmenej 11 tisícom úmrtí v dôsledku znečistenia ovzdušia. Čistejšie ovzdušie tiež znamenalo, že u 6 000 detí sa nevyvinula astma a o 600 menej sa narodilo predčasne. Zmena bola viditeľná aj z vesmír. Satelity zachytili zreteľné zníženie výskytu smogových pásov nad čínskym Wu-chanom a talianskym Turínom.
Produkcia emisií uhlíka prudko poklesla, ale nie na tak dlho, aby potlačila obavy zo zmeny podnebia. Mesiace prázdnych ciest a prázdneho neba a pomalá ekonomická aktivita znížili globálne vypúšťanie skleníkových plynov o odhadovaných 7%, čo je najprudší medziročný pokles, aký bol kedy zaznamenaný.
To je úspora 1,5 až 2,5 miliardy metrických ton znečistenia CO2.
Optimistickejšou víziou je, že ambiciózne výdavky na ekologické oživenie by mohli vrátiť svet na správnu cestu.
Na to, že je potrebné bezodkladne podniknúť kroky, nás upozornil ďalší rok hrôzostrašných klimatických správ. V roku 2020 boli zaznamenané rekordné lesné požiare v Austrálii, zdĺhavé horúčavy na Sibíri, najsilnejšie tropické búrky, aké sa kedy v Atlantiku zaregistrovali, ničivé požiare v brazílskych mokradiach Pantanal, najvyššie úrovne povodní zaznamenané vo východnej Afrike, neobvykle ničivé cyklóny a tajfúny v Indii, Indonézii a na Filipínach, najteplejšie leto na severnej pologuli v histórii a teplotné rekordy v Antarktíde a Arktíde, kde sa tvorba zimného ľadu oneskorila viac, ako kedykoľvek predtým.
Pripravovaná novela zákonníka práce zrazí reštaurácie definitívne na kolená
Na dôsledky nepremyslených návrhov upozorňujú firmy, vydávajúce gastrolístky. Slovenské gastroprevádzky totiž prídu o ďalší zdroj príjmov.
Čítať ďalej
29 | 12 | 2020
|
Ivan Brožík
Vzájomná prepojenosť viacerých svetových kríz je tiež čoraz zreteľnejšia. Epidemiológovia a ochranári varujú, že ohniská chorôb podobných koronavírusu sú v budúcnosti pravdepodobnejšie v dôsledku odlesňovania a globálneho otepľovania.
Desivé rozprávanie lekára z covid oddelenia. „Buď žiješ, alebo si mŕtvy!“ vraví
Situácia v nemocniciach s ľuďmi, ktorí tam ležia s koronavírusom nie je vôbec ružová, ba horší sa zo dňa na deň. Ako to v nich vyzerá opísal lekár z nemocnice v Nitre.
Čítať ďalej
29 | 12 | 2020
|
Jozef Uhlárik ml.
Práca na uzmierení s prírodou bude mať v budúcom roku ďalšiu šancu. Začne sa s novou vakcínou, novým prezidentom v Bielom dome, novým rešpektom k vede a novým povedomím o tom, ako rýchlo môžu prísť zmeny. Zostáva zistiť, či to povedie k transformačnému zlepšeniu systému na Zemi alebo len k návratu k starých zvykov..
Za našou severnou hranicou sa nachádza najväčšia vojenská základňa USA na svete
Spojené štáty premenili Poľsko na 51. členský štát únie. A to nie je všetko, nestačí im tam mať vojenské základne, preto budujú z celého Poľska jedinú kompaktnú pevnosť americkej armády.
Čítať ďalej
29 | 12 | 2020
|
Ivan Brožík