Na Slovensku v Bratislave, Trnave, Šamoríne aj Nitre pocítili ľudia v utorok otrasy zeme, ktoré súviseli s utorkovým zemetrasením v chorvátskom Záhrebe. Prinášame vám výberovú chronológiu zemetrasení na Slovensku od roku 2010.
4. apríla 2010
Obyvatelia niekoľkých obcí na východnom Slovensku pocítili otrasy zeme. Ohniská boli plytké, maximálne do hĺbky piatich kilometrov. Magnitúdo odhadli na 0,6. Prejavy zemetrasení nahlásili v okresoch Vranov nad Topľou, Humenné a Michalovce.
29. januára 2011
Na viacerých miestach v Maďarsku zaznamenali zemetrasenie. Epicentrum s magnitúdom 4,8 bolo medzi Budapešťou a Győrom. V Komárne, ktoré bolo zo slovenských miest najbližšie k epicentru, viacero rodín po zemetrasení vybehlo z obytných blokov.
22. júla 2011
Seizmologická stanica zaznamenala slabé zemetrasenie severne od Piešťan. Lokálne magnitúdo bolo 1,8.
5. marca 2012
Na Záhorí, asi päť kilometrov severovýchodne od obce Studienka, bolo pred polnocou slabé zemetrasenie. Lokálne magnitúdo malo hodnotu 2,9 stupňa. Potom nasledovalo päť otrasov s magnitúdom najmenej o 1,7 stupňa menším, ktoré nemali makroseizmické účinky.
31. mája 2012
Pracovníci Geofyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied zaznamenali slabé zemetrasenie s lokálnym magnitúdom 2,7 pod Tatrami. Došlo k nemu v noci neďaleko obce Vernár v okrese Poprad. Nasledujúci deň pred 6.00 h ráno obyvatelia pocítili ďalší slabý otras so silou 2,1.
Pri obci Chtelnica neďaleko Piešťan došlo v noci k slabému zemetraseniu so silou 1,8 stupňa. Otrasy zaznamenali prístroje Národnej siete seizmických staníc a stanice lokálnej siete Malé Karpaty, pocítili ho aj občania okolitých obcí.
17. januára 2013
Na území južného Slovenska pri obci Kolárovo došlo napoludnie k slabému zemetraseniu s lokálnym magnitúdom 2,9.
3. novembra 2015
Stredné Slovensko zasiahlo zemetrasenie s lokálnym magnitúdom 3,2, ktoré bolo aj makroseizmicky pozorované obyvateľmi okolitých obcí, epicentrum sa nachádzalo medzi Brusnom a Breznom.
Corvátsko sa už niekoľko dní potýka so záchvevmi pôdy, najnovšie sa silné otrasy objavili včera neďaleko Záhrebu. Dnes na poludnie - cca 12.22 bolo hlásené chvenie v budovách aj z východnej časti Bratislavy a z Trnavy.
Čítať ďalej
29 | 12 | 2020
|
Ivan Brožík
5. novembra 2015
Rajeckou dolinou otriaslo 15 minút pred polnocou zemetrasenie s magnitúdom 2,5 a epicentrom päť kilometrov od Rajca pri obci Rajecká Lesná v Strážovských vrchoch.
23. mája 2018
Slabé zemetrasenie s magnitúdom 2,0 zaznamenali v okolí Spišskej Novej Vsi.
15. júla 2018
Obyvatelia viacerých obcí v okolí Bardejova pocítili slabé zemetrasenie s lokálnym magnitúdom 2,6. Došlo k nemu pri obci Krynica asi sedem kilometrov od slovensko-poľskej hranice.
17. augusta 2018
Stredné Považie zasiahlo o 3.25 h zemetrasenie so silou 2,9 stupňa Richterovej stupnice. Epicentrum malo v Trenčianskych Tepliciach v hĺbke dvoch kilometrov pri vodnej nádrži Baračka. Cítili ho ľudia z Dubnice nad Váhom, Trenčína a Ilavy.
13. júla 2019
K slabému zemetraseniu došlo pri Starej Ľubovni. Lokálne magnitúdo bolo predbežne určené na 3,2. Zemetrasenie bolo pozorované aj obyvateľmi okolitých obcí. Epicentrum malo byť v blízkosti obce Kamienka.
24. apríla 2020
Na východe Slovenska došlo k zemetraseniu s magnitúdom 3,4. Epicentrum zemetrasenia bolo približne jeden kilometer južne od vodnej nádrže Zemplínska šírava, medzi obcami Zalužice a Lúčky v okrese Michalovce, hĺbku ohniska zemetrasenia určili na 16,2 kilometra.
30. apríla 2020
Seizmológovia zaznamenali zemetrasenie s magnitúdom 2,3 a epicentrom osem kilometrov severne od Michaloviec pri obci Nacina Ves.
Na Slovensku pocítili ľudia v utorok krátko popoludní zemetrasenie z Chorvátska v Bratislave, Trnave, Šamoríne aj v Nitre a v Komárne. Ako prvý vás o ňom pred niekoľkými desiatkami minút informoval Hlavný denník. Zisťovali sem pre vás ďalšie...
Čítať ďalej