Zatmenie Slnka či prach z Halleyovej kométy. Rok 2021 prinesie mimoriadne úkazy na oblohe
O nezvyklé úkazy na oblohe sa v roku 2021 postarajú podľa astronóma Petra Horálka čiastočné zatmenie Slnka aj skvele pozorovateľné Perzeidy. Ľudia by si nemali nechať ujsť ani pohľad na pôsobivý protisvit, nočné svietiace oblaky a niektoré ďalšie meteorické roje, píše portál EuroZprávy.
Dňa 13. marca nastane nov, čo prinesie tmavé noci, kedy bude podľa Horálka možné vidieť protisvit. Marcová žiara sa tiahne pozdĺž roviny zemskej dráhy, ktorá sa na oblohe pomyselne premieta do zverokruhových súhvezdí.
"A nejde vlastne o nič iné ako prach v okolí Slnka sústredený do rozsiahleho disku, na ktorý sa zo Zeme pozeráme z boku a ktorý rozptyľuje slnečné žiarenie," uviedol astronóm.
Po západe Slnka tak možno nad západným obzorom hviezd nájsť hmlistý kužeľ neostrej žiary. Večer je tento jav najlepšie vidieť práve v období rovnodennosti. Horálek dodal, že je potrebné naozaj tmavé nebo. V septembri môžu ľudia jav pozorovať pred svitaním.
Na máj Horálek odporučil meteorický roj Eta-Aquaridy. Ide o prach z Halleyovej kométy, ktorým Zem prechádza dvakrát do roka. Maximum Eta-Aquarid nastane v noci na 6. mája.
"Meteory sú pomerne rýchle a lietajú v nemalej početnosti, ale bohužiaľ skôr nad pozorovateľovi v blízkosti rovníka. U nás súhvezdie Vodnára, v ktorom radiant roja leží, vychádza v druhej polovici noci len nízko nad obzor, takže môžeme uvidieť celkovo tak desať meteorov za hodinu," uviedol astronóm.
Tešili ste sa cez Vianoce na skutočnú zimu? Meteorológovia vás nepotešia
Blížia sa Vianoce a hoci nás koronavírus a nariadenia vlády uzavreli doma, predsa len by každý chcel, aby boli na snehu a nie na blate. Kto v tom má ako tak jasno sú hydrometeorológovia.
Čítať ďalej
22 | 12 | 2020
|
Jozef Uhlárik ml.
"Aj tak je to pekný pocit, že zanikajúce ľado-prachové zrnká pochádzajú z onej kométy, ktorá sa k Slnku vráti až v roku 2062," poznamenal Horálek.
Čiastočné zatmenie Slnka budeme môcť vidieť 10. júna. Na území Česka a Slovenska bude viditeľné okolo poludnia, teda prakticky najvyššie nad obzorom, uviedol Horálek. Podrobnosti o pozorovaní z rôznych miest poskytne interaktívna mapa. Astronóm zdôraznil, že pre sledovanie zatmenia je nutný špeciálny filter na ochranu zraku.
V júni a júli nastane čas nočných svietiacich oblakov. Jav podľa Horalka súvisí ako s meteorickým prachom, tak i kolísaním slnečnej aktivity.
Výskumné plavidlo zachytilo dychberúci pád meteoritu (VIDEO)
Austrálske výskumné plavidlo zachytilo veľkolepý pád meteoritu, ktorý pred svojim rozpadom vybuchol v jasne zelenom odtieni, informuje portál RT.
Čítať ďalej
24 | 11 | 2020
|
Marek Molnár
V auguste 2021 budú tiež skvelé podmienky pre pozorovanie Perzeíd. Maximum meteorického roja nastane v noci na 13. augusta, štyri dni po nove. "Náš sused teda bude svojim svitom rušiť len mierne zvečera a za súmraku," podotkol Horálek.
Rok zakončí meteorický roj Geminidy. Podľa Horálka budú najlepšie podmienky pre jeho pozorovanie 14. decembra medzi druhou hodinou rannou a svitaním.
Meteorológia vydali výstrahu druhého stupňa pred dažďom v 15 okresoch
Meteorológovia vydali výstrahu druhého stupňa pred dažďom v 15 okresoch stredného a západného Slovenska, ktorá platí oddnes do soboty 26. septembra do 10:00.
Čítať ďalej