Pri rozsiahlom nočnom požiari spred troch mesiacov vyhorel utečenecký tábor Moria na gréckom ostrove Lesbos a bez strechy nad hlavou zostalo 12-tisíc jeho obyvateľov. Svet svoju pozornosť upriamoval skôr na pandémiu koronavírusu. Životné podmienky utečencov na ostrove, medzi ktorými je veľa detí, však zostali naďalej katastrofálne. Asi 7 300 ľudí je v dočasnom tábore Kara Tepe, v bývalom vojenskom výcvikovom priestore. V Morii 2 nie je teplá voda, elektrina, ani kúrenie. Lekárni bez hraníc evidujú dokonca prípady útokov potkanov na malé deti.
Tábor sa topí v bahne
Ešte pred vznikom nového tábora aktivisti a novinári varovali, že stany a nestabilná pôda pod nimi nevydržia nápor dažďa. A skutočne, začiatkom októbra sa tábor ocitol pod vodou. Podobná situácia je aj teraz v decembri. Vždy, keď prší, tábor sa topí v bahne, ako napísal na Twitteri europoslanec za zelených Erik Marquardt. Novinárka Franziska Grillmeier z Lesbosu ešte predtým upozorňovala, že stany sú netesné a nie pevne ukotvené.
Žiadna ochrana pred koronavírusom
Pandémia zasiahla aj grécky utečenecký tábor, no v médiách sa tomu pozornosť nevenuje. Nie je dostatočný prístup k lekárskej starostlivosti, niet si kde umyť ani ruky. V preplnenom tábore nie je možné dodržiavať ani požadovaný odstup. Prvý prípad COVIDu-19 sa na Morii zaznamenal začiatkom septembra, týždeň pred požiarom. Celý tábor bol vtedy v karanténe. Od 7. novembra bol v Grécku lockdown a utečenci z nového tábora odísť nemohli.
Prázdne sľuby EÚ
Už roky sa diskutuje o tom, či je katastrofálna situácia v utečeneckých táboroch súčasťou odstrašujúcej taktiky EÚ pre ostatných migrantov, alebo je to „iba“ výsledok nefunkčnej nadnárodnej spolupráce v únii, uzatvára nemecký Stern.