Hmotnosť výroby betónu, kovov, plastov, tehál a asfaltu je podľa vedcov väčšia ako objem všetkej živej hmoty na planéte Zem, informuje britský denník Guardian.
Výskum zistil, že takzvaná ľudská stopa na planéte sa od začiatku 20. storočia rapídne zväčšuje a každých 20 rokov sa zdvojnásobuje. Preto by sa mala súčasná epocha podľa vedcov premenovať na "antropocén", čo by odrážalo prudký a rozsiahly pvlyv ľudskej činnosti na prírodu.
Na začiatku 20. storočia sa hmotnosť predmetov vyrobených človekom rovnala asi trom percentám celkovej biomasy našej planéty, avšak v roku 2020 ľuďmi vyrobené materiály dosiahli hmotnosť približne 1,1 teratónu, čo je viac ako množstvo globálnej biomasy. Vedci ďalej vyčíslili, že od konca druhej svetovej vojny narastá hmotnosť ľuďmi vyrobených materiálov o päť percen ročne. "Nazvali sme to veľké zrýchelnie," uvádza sa v štúdii.
Vplyvom človeka pokleslo aj množstvo rastlín približne na polovicu. Na jednej strane sa síce zvyšuje produkcia poľnohospodárskych plodín a zväčšuje sa plocha, na ktorej sa pestujú. Na strane druhej dochádza k výraznej strate rastlinnej hmoty v dôsledku odlesňovania, obhospodarovania lesov a ďalších zmien vo využívaní pôdy.
Od roku 1900 celková biomasa mierne poklesla, kým hmotnosť masy vyrobenej človekom rýchlo vzrástla na viac ako 30 gigaton (30 000 000 000 ton) ročne. Ak bude ľudská výroba pokračovať týmto tempom, hmotnosť ľudskej výroby do roku 2040 presiahne 3 teratóny.