Hudobný producent verí, že by bol dnes vo väzení nebyť videa, ktoré ukazuje, ako na neho policajti zaútočili. Namiesto toho je teraz vyšetrovaná polícia a na francúzskych uliciach to vrie, informuje The New York Times.
Michel Zecler, francúzsky černošský hudobný producent, sa domnieva, že jeho prípad by sa bez videa zredukoval nanajvýš na krátku správu. "Keby tu neboli kamery, dnes bol by som vo väzení," uviedol vo štvrtok v rozhovore Zecler.
Zábery z týchto kamier, ktoré ukazujú, ako policajti bijú 41-ročného Zeclera, producenta známeho vo svete francúzskeho rapu. Namiesto toho pomohli vyvolať politickú krízu vo Francúzsku a opäť zamerali pozornosť na otázku policajnej brutality, predovšetkým proti menšinovým občanom krajiny. Zecler utrpel mnohopočetné zranenia, vrátane roztrhnutej šľachy na ruke, poranenia hlavy a modrín na tvári a tele.
Policajný zásah spôsobil celonárodný rozruch a prinútil vládu prezidenta Emmanuela Macrona zrušiť a prepísať časť zákona o bezpečnosti, ktorý mal obmedzil kontrolu polície kamerami.
Prezident Macron sa v rozhovore vyjadril, že „nemá nič na ospravedlnenie“ policajného zásahu. Ustanovenie v jeho návrhu zákona o bezpečnosti, ktoré bolo súčasťou zosúladeného politického posunu zameraného na posilnenie prezidenta a ochranu policajných zložiek pred nacionalistickými útočníkmi, sa stalo terčom kritiky. Niektorí teraz vytvárajú paralely s videom, ktoré ukazuje vraždu Georga Floyda v Spojených štátoch. Tá vyvolala protesty proti rasizmu a policajnej brutalite po celom svete, a to aj vo francúzskych mestách.
Večer 21. novembra Zecler - ktorý uviedol, že si zabudol rúško, ktoré sa vyžaduje podľa pandemických pokynov - kráčal k vchodu do svojho ateliéru v 17. obvode Paríža. Video potom ukazuje troch policajtov, ktorí vtrhli do vchodu štúdia bez slovného varovania. Zecler, ktorý uviedol, že policajtom opakovane hovoril, že je vo vlastných obchodných priestoroch a pýtal sa, prečo sa nachádzajú vo vnútri, si najskôr ani nebol istý, či ide o skutočných policajtov.
Podľa videa policajti, ktorí ho nedokázali vytiahnuť von, za sebou zatvorili dvere. Vo vnútornom stiesnenom vstupnom priestore ho začali biť - podľa parížskeho prokurátora ho bili celkovo šesť minút. Na videu je vidieť, ako policajti opakovane udierali a kopali do Zeclera a udierali ho obuškom, aj keď sa nebránil.
Aj keď sa v uplynulých rokoch vyskytli veľmi závažné prípady policajnej brutality voči černochom a Arabom, je ťažké presne určiť mieru problému, pretože vo Francúzsku je nezákonné uchovávať údaje o rasovom pôvode. Oficiálne vyšetrovanie nezávislého úradného orgánu, v roku 2017 zistilo, že u mladých mužov vnímaných ako čierni alebo arabskí občania je 20-krát vyššia pravdepodobnosť kontroly ich totožnosti. Asi 80 percent uviedlo, že boli podrobení najmenej jednej kontrole za posledných päť rokov, v porovnaní s iba 16 percentami zvyšku populácie.
Po tom, čo úrady preskúmali záznamy bezpečnostných kamier, obvinenia proti Zeclerovi boli stiahnuté a vyšetrovaní sú teraz policajti. Oslobodený Zecler povedal, že chce pochopiť, prečo sa stal terčom útoku. Ukázalo sa, že k zásahu došlo pol dňa po tom, čo on a jeho obchodná partnerka Valérie Atlan nahrali nové hudobné video s témou proti násiliu a so správou, že „láska je silnejšia ako nenávisť“. Zecler spáchal v tínedžerskom veku niekoľko ozbrojených lúpeží a išiel do väzenia. Nastúpil tam keď mal 17 rokov a na slobodu sa dostal v 24 rokoch.