Vakcína, ktorú vyvinul moskovský Výskumný ústav epidemiológie a mikrobiológie Gamaleja, dorazila do juhoázijskej krajiny, kde sa bude podávať dobrovoľníkom v rámci štúdie na stanovenie jej účinnosti.
Zároveň celá rada ďalších štátov po celom svete čaká na dovoz vakcíny Sputnik V.
V stredu Filipíny oznámili, že budú spolupracovať s Ruskom na zabezpečení dodávok s cieľom začať masovú imunizáciu začiatkom budúceho roka. V novembri Argentína oznámila, že objednala 25 miliónov dávok, ktoré sa majú dodať začiatkom roku 2021 a množstvo krajín, vrátane Maďarska, Venezuely a Spojených arabských emirátov už začína pokusy.
Minulý mesiac ruskí vedci oznámili, že účinnosť vakcíny sa na základe analýzy nových údajov ukázala ako efektívnejšia, ako sa pôvodne myslelo. Asi 95 percent účastníkov štúdie si vytvorilo imunitu voči Covid-19, čo ju robí rovnako účinnou ako je vedúci konkurent na trhu.
Ďalším potenciálnym lákadlom pre krajiny, ktoré chcú vyrábať vakcíny, je cena Sputniku V. Výrobcovia tvrdia, že pretože používa osvedčenú platformu adenovírusu, budú výrobné náklady „dvakrát alebo viackrát lacnejšie ako vakcíny mRNA s podobnou úrovňou účinnosti“.
Očakáva sa, že exportné dávky vakcíny budú stáť 10 dolárov, pričom na osobu sú potrebné dve dávky. To je priaznivá správa v porovnaní s vyššími cenami vakcín od spoločností Pfizer a Moderna, ktoré stoja 39 dolárov, respektíve až 74 dolárov.