Poľsko a Maďarsko trvajú na vetovaní rozpočtu EÚ, no sú otvorené novým riešeniam
Poľsko a Maďarsko sú otvorené novým návrhom riešenia sporu s Európskou úniou (EÚ), v rámci ktorého sa krajiny vyhrážajú vetovaním dlhodobého európskeho rozpočtu a s ním spojeného plánu na oživenie ekonomík členských štátov Únie po koronakríze. Informovala o tom v pondelok večer agentúra Reuters s odvolaním sa na hovorcu poľskej vlády Piotra Müllera.
Poľská a maďarská vláda blokujú rozhodnutie EÚ prerozdeliť medzi členské štáty celkovú sumu zhruba 1,8 bilióna eur. Čerpanie eurofondov však podlieha dodržiavaniu zásad právneho štátu, čo Budapešť a Varšava kritizujú.
Napriek kritike sú však premiéri týchto krajín podľa Müllera presvedčení, že dosiahnutie dohody s EÚ je možné. Zároveň však zdôraznil, že Poľsko a Maďarsko považujú "svojvoľne stanovené kritériá" právneho štátu za "nebezpečné" pre nasledujúcu európsku integráciu, ktoré "de facto môžu viesť k budúcemu rozbitiu EÚ, čo si neželá nikto," doplnil.
Hovorca poľskej vlády sa tak vyjadril po pondelňajšom stretnutí poľského premiéra Mateusza Morawieckého so svojím maďarským náprotivkom Viktorom Orbánom vo Varšave, kde prebrali spoločnú stratégiu vetovania rozpočtu EÚ a súvisiaceho plánu obnovy. Ide o druhé spoločné stretnutie v rámci jedného týždňa po tom, čo sa pred pár dňami stretli v Budapešti, pripomínajú AP a Reuters.
Členské štáty by mali sedemročný rozpočet na roky 2021-27 vo výške asi 1,1 bilióna eur a s ním spojený plán obnovy po koronakríze vo výške približne 750 miliárd eur odsúhlasiť na najbližšom summite EÚ, ktorý bude 10. až 11. decembra. Rokovania o rozpočte vedie nemecké predsedníctvo EÚ.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa v pondelok vyjadrila, že hodnoty právneho štátu tvoria "základ" EÚ. Zároveň však dodala, že dosiahnutie konsenzu na nadchádzajúcom summite nebude ľahké.