Ruské médiá v stredu informovali, že do cvičení bolo zapojených viac ako 130 vojakov a 30 jednotiek vojenského hardvéru. Dva pokročilé zbraňové systémy zahájili streľbu na ciele vo vode. Raketomety M142 High Mobility Artillery Rocket (HIMARS) boli letecky transportované z amerických základní v Nemecku špeciálne pre toto cvičenie.
Forbes operáciu podrobne popísal a poznamenal, že „je to len 440 km cez Čierne more od rumunského pobrežia po Krym.“ Ďalej špekuloval o dôvodoch rozhodnutia Washingtonu o skúšanie zbraňových systémov v takej tesnej blízkosti Ruska a uviedol, že „armádne HIMARY lietajúce do a z Rumunska predstavujú vážnu a nepredvídateľnú hrozbu pre ruské sily v regióne.“
Plynovod Nord Stream 2 tento rok nedokončia - je to definitívne
Dokončenie Nord Stream 2 sa neuskutoční ani v roku 2020. Finále sa odkladá najskôr na koniec jari 2021.
Čítať ďalej
25 | 11 | 2020
|
Ivan Brožík
Dosah nosných rakiet je okolo 300 km, čo signalizuje, že americké sily by ich mohli použiť na útok na zariadenia na Krymskom polostrove, ktorý sa v roku 2014 znovu začlenil do Ruska.
Zástupca šéfa Verejnej komory Krymu Alexander Formančuk v stredu novinárov informoval, že ruské ozbrojené sily nasadili na polostrov pokrokový hardvér, ktorý zneškodní akýkoľvek „prekvapivý raketový útok“. Formančuk tvrdil, že cvičenia zapadajú do širšej eskalácie a uviedol, že „provokácie proti Krymu sú čoraz častejšie. Bohužiaľ sme svedkami ďalšieho zhoršovania medzinárodných vzťahov a medzinárodnej situácie. A téma Krymu je vhodným dôvodom na eskaláciu takýchto provokácií.“
Táto správa prichádza uprostred zhoršujúceho sa diplomatického konfliktu medzi oboma krajinami. Stalo sa tak po tom, čo Rusko v utorok informovalo, že torpédoborec amerického námorníctva John McCain bol zadržaný dva kilometre vo vnútri ruských teritoriálnych vôd neďaleko Vladivostoku na Ďalekom východe. Torpédoborec triedy Udaloj admirála Vinogradova sledoval americké plavidlo a varoval, že môže byť torpédované, ak neopustí sporný záliv Petra Veľkého.
Drzá provokácia amerického námorníctva v ruských výsostných vodách
Námorné sily Ruskej federácie doslova zahnali z ruských výsostných vôd votrelca - americký torpédoborec John McCain.
Čítať ďalej
24 | 11 | 2020
|
Ivan Brožík
Americké námorníctvo odmietlo kritiku Moskvy voči vpádu tvrdením, že jeho vojnová loď sa nachádzala v takzvanej Operácii slobody plavby (
zásada obyčajového medzinárodného práva, podľa ktorého lode plaviace sa pod vlajkou ktoréhokoľvek zvrchovaného štátu nesmú byť vystavené zasahovaniu iných štátov, pozn. red.) a americkí predstavitelia spochybnili „nadmerné námorné nároky Ruska na dané územie“.
Napätie v Rusku vyvolalo aj rozhodnutie Washingtonu jednostranne odstúpiť od mnohých dohôd o kontrole zbraní. V roku 2019 Biely dom oznámil, že odstupuje od Zmluvy o jadrových zbraniach stredného doletu, ktorá zakazovala testovanie a vývoj mnohých typov rakiet, a obvinil Moskvu z porušenia jej podmienok. Rusko obvinenia USA dôrazne popiera.
Začiatkom tohto mesiaca Amerika ukončila členstvo v Zmluve o otvorenom nebi z doby studenej vojny, ktorá umožňovala vzájomný letecký dozor, a ktorej cieľom bolo rozptýliť obavy z pohybu vojenského hardvéru a jadrových zbraní. Americké ministerstvo zahraničia opäť ukázalo prstom na Rusko za zlyhanie paktu, hoci všetky podrobnosti o údajných porušeniach ešte neboli zverejnené.
Výskumné plavidlo zachytilo dychberúci pád meteoritu (VIDEO)
Austrálske výskumné plavidlo zachytilo veľkolepý pád meteoritu, ktorý pred svojim rozpadom vybuchol v jasne zelenom odtieni, informuje portál RT.
Čítať ďalej
24 | 11 | 2020
|
Marek Molnár