Astronómovia sa domnievajú, že zazreli štruktúru čiernej diery po tom, čo Hubblov vesmírny ďalekohľad spozoroval sériu lúčov a tieňov vyžarujúcich zo stredu galaxie vzdialenej milióny svetelných rokov, informuje portál RT.
Čierne diery sú najväčšími "príšerami" vesmíru a rýchlo konzumujú všetko, čo je v ich blízkosti. Ich gravitácia je taká silná, že im nemôže uniknúť ani svetlo, vďaka čomu sú pre nás tiež neviditeľné, a teda je neuveriteľne ťažké ich študovať.
Odborníci si však všimli rozsiahle tiene a úzke jasné lúče tiahnuce sa od stredu galaxie IC 5063, akoby intenzívnemu svetlu stálo v ceste niečo obrovské.
Odborníci sa domnievajú, že by mohlo ísť o čiernu dieru v srdci galaxie, ktorá vrhá svoj tieň do vesmíru.
Niektoré svetelné lúče prenikajú do medzier v prachovom prstenci a vytvárajú tak jasné lúče, ktoré sa podobajú lúčom svetla, ktoré je možné vidieť pri západe slnka na Zemi.
"Myslíme si, že sme našli dôkaz o tom, že v celej galaxii sa pravdepodobne nachádza prach, ktorý rozptyľuje svetlo z prírastkovej čiernej diery v aktívnom jadre galaxie, pričom toto svetlo môže osvetľovať takmer celú galaxiu," vysvetlil astronóm Peter Maksym z Centra pre astrofyziku na Harvarde.
Pretože vedci nikdy predtým neboli svedkami tohto javu, môže im trvať nejaký čas, kým definitívne preukážu, že podivné tiene a lúče spôsobuje čierna diera. Toto odhalenie však predstavuje lákavý vedecký objav a bohatú príležitosť pre ďalší výskum.
Nastal nový rekord v najbližšom prelete asteroidu okolo Zeme po tom, čo sa v piatok 13. novembra vesmírna hornina s názvom 2020 VT4 dostala do blízkosti len 400 kilometrov od planéty. Naša planetárna obrana incident ani nezachytila, informuje...
Čítať ďalej