Predseda Výboru pre medzinárodné záležitosti ruského parlamentu Leonid Sluckij kritizoval „závery o mýtickom útlaku a porušovaní ľudských práv na Kryme, ku ktorým vraj dochádza, ale bez akýchkoľvek dôkazov. “Nikto zo žalobcov nikdy nebol na polostrove a nemá obraz o tom, čo sa deje,“ zdôraznil Sluckij.
Koronavírus má všetky znaky biologickej zbrane, tvrdí ruský profesor
Michail Bala je presvedčený, že ak by niekto chcel zasiahnuť určitú časť populácie, vytvoril by takýto typ vírusu. Uviedol portál Rossaprimavera.ru.
Čítať ďalej
20 | 11 | 2020
|
Imrich Kovačič
Podľa Sluckého, ak chcú úradníci OSN overiť situáciu v regióne, o ktorom Ukrajina stále tvrdí, že je súčasťou jej územia, mali by sa o tom presvedčiť na vlastnej koži. „Budem rád, ak pomôžem zorganizovať špeciálnu vyšetrovaciu misiu OSN na Krym, akonáhle to globálna epidemiologická situácia dovolí ... Pretože prostým faktom je, že obvinenia z obťažovania a prenasledovania na Kryme nezodpovedajú pravde.“
Rusko anektovalo Krym, ktorý bol súčasťou Ukrajiny, v roku 2014. Následnú rezolúciu OSN odsudzujúcu anexiu Moskva vetovala. Kyjev sa opakovane snaží presadiť v OSN rezolúciu odsudzujúcu rozsiahle porušovanie ľudských práv na Kryme vrátane „svojvoľných väzieb“, „sexuálneho a rodového násilia“ či dokonca „mučenia“.
Moskva tieto obvinenia odmieta. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharová vo štvrtok novinárom povedala, že Ukrajina „využíva platformu OSN na šírenie svojich neopodstatnených politických a územných nárokov na Krym“.
Rusko v minulosti opakovane pozývalo novinárov a pozorovateľov na návštevu polostrova. Kyjev sa však usiloval o sťaženie akýchkoľvek ciest. Pritom hrozí, že vpíše do čiernej listiny každého, kto prejde na Krym bez toho, aby predtým prešiel cez Ukrajinu s platnými vízami. Úrady obzvlášť sťažujú pôsobenie novinárom, ktorí sú nútení čakať dni, kým sa vybaví ich žiadosť. Ukrajina tiež zakázala priame lety z Moskvy, a tak je pre korešpondentov ťažké dostať sa na Krym za podmienok, ktoré si stanovil Kyjev.
Na pôde OSN v New Yorku presadzovali rezolúciu najmä USA. Ich predstavitelia nielen tvrdia, že obyvatelia Krymu čelia diskriminácii, ale žiadajú Rusko, aby „vrátilo Ukrajine úplnú kontrolu nad polostrovom“.