Kontrolný orgán EÚ v hodnotiacej správe uviedol, že aj keď Európska komisia prijala niekoľko rozhodnutí v prípadoch týkajúcich porušovania protimonopolných pravidiel týkajúcich sa oblasti digitálnej ekonomiky, nedokázala dostatočne rýchlo reagovať na zmeny digitálnych trhoch. To zapríčinilo, že technologickí giganti dokázali uniknúť spod kontroly a eliminovať potenciálnych konkurentov.
Správa tiež kritizuje EK za vykonávanie „všeobecne zdĺhavých“ protimonopolných vyšetrovaní, ktoré sa začali až „po vzniku problému v oblasti hospodárskej súťaže“
. Podľa správy trvalo v priemere štyri roky, kým sa dospelo v týchto prípadoch k záveru.
EÚ uvažuje o vyriešení krízy po tom, čo Maďarsko a Poľsko zablokovali rozpočet
Francúzsky minister pre európske záležitosti Clément Beaune uviedol, že Európska únia uvažuje o vyriešení "politickej krízy" po tom, čo Maďarsko a Poľsko vetovali rozpočet na obdobie 2021 až 2027 v súvislosti s obavami z ustanovenia „právneho...
Čítať ďalej
19 | 11 | 2020
|
Marek Molnár
Aj v prípadoch, keď bolo vyšetrovanie, pri ktorom sa zistilo konkrétne porušenie, ukončené, Európsky dvor, uložené pokuty boli veľmi nízke. „Účinné vymáhanie pravidiel si vyžaduje odstrašujúce pokuty“, konštatuje správa audítorov. Napriek tomu, že uložené pokuty patria k najvyšším na svete, kritici tvrdia, že pre bohaté technologické spoločnosti sú "viac než dostupné."
Napriek kritike protimonopolné autority EÚ obhajujú existujúce nastavenia procesu vyšetrovania. Generálny riaditeľ Komisie pre hospodársku súťaž Olivier Guersent v reakcii uviedol, že „pravidlá hospodárskej súťaže EÚ sú dostatočne flexibilné na to, aby sa vyrovnali s digitálnymi trhmi.“
Ktosi tu ľudí nazýva opicami
Keď sa Charlton Heston a ďalší dvaja astronauti preberú z hlbokej hybernácie, zistia, že ich kozmická loď je zničená. Pred deštrukciou dokázala ešte núdzovo pristáť na planéte, na ktorej žijú inteligentné opice. Hestona chytili a uväznili - zvyšok...
Čítať ďalej
18 | 11 | 2020
|
Ivan Brožík