Matovič trvá na komunitnom testovaní, alebo lockdowne
Celoplošné testovanie na COVID-19 vyvolalo medzi Slovákmi veľa emócii. Nech si však hovorí kto chce čo chce, počet pozitívnych po opatreniach po nich klesol, tvrdí Matovič.
Veľa negatívnych je pozitívne. Aj takto v stručnosti sa dá opísať pohľad premiéra Igora Matoviča, ktorý ale varuje, že efekt plošného testovania sa čoskoro vypne,
píše portál topky.sk
Matovič: Musíme spoločne spraviť ešte niečo silné
Predseda vlády hovorí, že za päť týždňov Slovensko nemalo za sobotu také dobré výsledky, aké boli po tej poslednej, čo pripisuje, ako uvádza vo svojom profile na sociálnej sieti, aj celoplošnému testovaniu. Matovič poukazuje na to, že sedemdňový kĺzavý priemer je 1610 a zároveň odkazuje na konzílium odborníkov, podľa ktorých by mal klesnúť pod úroveň 750, aby sa na Slovensku mohli zapnúť okresné semafory. Podľa nich by sa následne mohli postupne otvárať školy či reštaurácie.
Premiér Matovič zároveň tvrdí, že efekt plošného testovania sa čoskoro vypne a krivka prestane klesať. „Dobrá správa, plošné testovanie dramaticky zmenilo krivku. Miesto 7-dňového priemeru 5 000, kam sme jednoznačne smerovali v tieto dni, sme na tretinových hodnotách. Zlá správa - efekt plošného testovania sa čoskoro vypne, t.j. krivka bez našej ďalšej intervencie a snahy prestane klesať ... a od cieľa 750 zostaneme vzdialení mimo dosah. To znamená, musíme ešte niečo silné spoločne spraviť. Rakúšania sa včera rozhodli pre silný lockdown. To je jedna možnosť,“ napísal na facebooku Matovič.
Celoplošné testovanie: Nevhodné testy, nepripravenosť, neodbornosť, ale aj nátlak na ľudí
Cez víkend čaká na obyvateľov Slovenska najväčšia zdravotnícka akcia v histórii. Mnohí lekári ale varujú, že to z viacerých dôvodov nemusí dopadnúť dobre.
Čítať ďalej
30 | 10 | 2020
|
Jozef Uhlárik ml.
Máme možnosti - komunitné testovanie alebo tvrdý lockdown
Alternatívou podľa premiéra bolo aj komunitné testovanie, ktoré malo, podľa jeho názoru, dopomôcť k tomu, aby sa na Slovensku koncom novembra mohli otvoriť školy a reštaurácie. „Bohužiaľ, vieme, ako idea komunitného testovania dopadla,“ komentoval ďalej Matovič, ktorý trvá na tom, že má dve základné podmienky určené konzíliom odborníkov. Tými sú denný počet pozitívnych 750 a maximálne 2000 pacientov v nemocniciach s ochorením COVID-19. „Ak sa chceme správať ako ľudia, musí nám záležať na tom, či svojím užívaním si vlastnej slobody v zelenom okrese nepripravíme niekoho iného v červenom okrese o možnosť zachrániť jeho život,“
uzavrel svoj status Matovič.
Zdôraznil však, že Slovensko je „štát a nie spoločenstvo nezávislých okresov“. Premiér tiež uviedol, že stovky tisíc ľudí denne migrujú z okresu do okresu
. „To znamená, že máme jeden prepojený organizmus nemocníc. To znamená, že ak sme celoštátne na hranici kapacít nemocníc, nemôžeme si dovoliť svietiť nazeleno v akokoľvek zelených okresoch - lebo aj v nich by pribúdali stovky nových pacientov a zlyhal by nám spoločný systém záchrany zdravia a životov,“
skonštatoval Matovič, ktorý stále čaká na to, aký návrh im dá strana SaS na čele s Richardom Sulíkom, lebo podľa neho sú len dve možnosti - komunitné testovanie alebo tvrdý lockdown, píše na záver portál topky.sk.
"Celoplošné testovanie nemá zmysel, je to len megalomanská propagandistická clona Matovičovho zlyhania" - Eduard Chmelár
"Dnes nemám chuť vtipkovať, pretože som veľmi nahnevaný. Matovičova vláda nás svojím bezočivým manipulatívnym správaním vedie do katastrofy, ktorá nás bude stáť veľa ľudských životov." Tvrdí v úvode svojho statusu Eduard...
Čítať ďalej
25 | 10 | 2020
|
Ivan Brožík