COVID-19: Nakazili ste sa ním v práci? Máte nárok na úrazový príplatok, TOTO ale musíte mať
Koronavírusom sa môžeme nakaziť prakticky všade, no čo ak sa nám to stane v práci? Viete na čo máte nárok?
Zamestnávatelia sa síce snažia, aby sa ich zamestnanci pri výkone svojho povolania nenakazili koronavírusom, lenže stať sa to môže, najmä ak pracujú s infekčným materiálom. V takom prípade oni majú nárok na úrazový príplatok. Ten dostane každý zamestnanec, ktorý je počas krízovej situácie uznaný za dočasne práceneschopného z dôvodu nákazy koronavírusom,
informuje o tom portál dnes24.sk.
Zamestnávateľ musí potvrdiť kontakt
Ministerstvo práce odkazuje ľuďom, že tí zamestnanci, ktorí sa preukázateľne nakazia v práci ochorením COVID-19, budú môcť čerpať úrazový príplatok. Jeho vyplácanie sa má navyše spružniť. Parlament totiž v utorok schválil novelu zákona o sociálnom poistení, o ktorej rokoval v skrátenom legislatívnom konaní, hlasmi 120 zo 122 prítomných poslancov.
Úrazový príplatok teda dostane zamestnanec, ktorý je počas krízovej situácie uznaný za dočasne práceneschopného z dôvodu nákazy novým koronavírusom a ktorému zamestnávateľ potvrdí, že ochorenie vzniklo pri práci, kde je preukázateľný kontakt s týmto ochorením alebo s infekčným materiálom. Týka sa to napríklad zamestnancov zariadení sociálnych služieb, či zdravotných pracovníkov.
Čo robiť po stretnutí s pozitívne testovaným alebo pri príznakoch COVID-19?
Kedy volať lekára alebo ako rozpoznať prechladnutie od ochorenia novým typom koronavírusu? Na najčastejšie otázky posledných dní, ktoré sa spájajú s pretrvávajúcou pandémiou COVID-19, zodpovedal v pondelkovom Štúdiu 6 praktický lekár Norbert Král,...
Čítať ďalej
03 | 11 | 2020
|
Timotej Dudka
Uznať to môže aj špecializované pracovisko
Ak sa teda splní podmienka uznania choroby z povolania, zamestnanec dostane príplatok vo výške 25 % denného vymeriavacieho základu. Tým mu bude spolu s náhradou príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti poskytnutých 80 % jeho hrubého príjmu. „Úrazový príplatok slúži na dorovnanie rozdielu medzi príjmom zo zárobkovej činnosti pred vznikom choroby z povolania a nemocenského, respektíve náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca,“ vysvetlil rezort práce vo svojom materiáli.
Uznávanie choroby z povolania je vo všeobecnosti zdĺhavým a administratívne náročným procesom, pričom okruh dotknutých zamestnancov sa v dôsledku zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie zväčšuje. Aj preto rezort práce v novele navrhol, aby pri posúdení nároku na úrazový príplatok stačilo potvrdenie zamestnávateľa, že choroba vznikla v súvislosti s jeho zamestnaním. Ak bude mať zamestnávateľ pochybnosti o tom, či sa zamestnanec nakazil pri výkone povolania, a teda mu nepotvrdí túto skutočnosť, o splnení podmienky uznania choroby z povolania sa rozhodne štandardne, teda na základe uznania choroby z povolania špecializovaným pracoviskom, ktorým je poskytovateľ zdravotnej starostlivosti.
Pri iba podozrení ochorenia nedostanete nič
Pozor však na to, že príplatok sa nebude vzťahovať na zamestnancov, ktorí majú iba podozrenie na ochorenie COVID-19. „Nárok na úrazový príplatok s použitím tejto fikcie vznikne za predpokladu, že zamestnanec je uznaný za dočasne práceneschopného počas krízovej situácie. Tento nárok mu bude trvať aj po skončení krízovej situácie, a to až do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti,“ spresnil rezort.
Parlament schválil aj pozmeňujúci návrh z výborov, vďaka ktorému budú mať na tento príplatok nárok aj osoby vykonávajúce činnosti vo verejnom záujme. „Niektoré z týchto osôb však počas krízovej situácie súvisiacej so šírením ochorenia COVID-19 vykonávajú spoločensky významné činnosti súvisiace s výkonom protipandemických opatrení, v rámci ktorých sú vystavené významnému riziku nákazy,“ uvádza sa v pozmeňujúcom návrhu, dodáva na záver portál dnes24.sk.
Chcete sa vyhnúť COVID-19? Dodržujte týchto jedenásť odporúčaní Jaroslava Flegra
Koronavírus straší vo svete už takmer rok, pričom na Slovensku sa s ním usilujeme úspešne či menej úspešne bojovať od marca. Čo však dodržiavať, aby sme sa ním nenakazili?
Čítať ďalej
29 | 10 | 2020
|
Jozef Uhlárik ml.