„Azerbajdžanci nazývajú Arménov neveriacimi, ale oni sami sú neveriaci, my Sýrčania sme neveriaci preto, že sme sem prišli a bojovali proti týmto dobrým ľuďom. Zostal som zranený päť dní v Azerbajdžane a nikto mi nepomohol, ale Arméni áno, pomohli mi a ošetrili moje rany,“ zopakoval Hajdži.
Strety medzi Arménskom a Azerbajdžanom o spornú oblast Náhorného Karabachu začali 27. septembra. Odvtedy pokračujú aj napriek dvom pokusom Ruska a jedného pokusu USA o sprostredkovanie prímeria za posledný mesiac. Náhorný Karabach legálne patrí Azerbajdžanu, ale vládnu mu etnicko-arménski separatisti a pravidelne sa vyskytujú sporadické prestrelky medzi oboma stranami o odtrhnuté územie. Posledné boje o tento región však už prekonali akýkoľvek predchádzajúci konflikt o Náhorný Karabach z hľadiska obetí od vojny v rokoch 1991 - 1994, pri ktorej zahynulo 30 000 ľudí.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan prisahal podporu Baku okamžite po vypuknutí bojov 27. septembra. "Turecký ľud podporí našich azerbajdžanských bratov všetkými prostriedkami ako vždy," napísal Erdoğan na Twitteri. Turecko považuje Azerbajdžan s jeho etnicky tureckým a väčšinovým moslimským obyvateľstvom za súrodenecký štát. Rusko udržiava strategické vojenské spojenectvo s kresťanským Arménskom a naďalej podporuje prímerie na ukončenie konfliktu.
Arménsky verejnoprávny rozhlas zverejnil 8. októbra videozáznamy, ktoré údajne ukazujú imáma (islamského vodcu) v Sýrii, ako verbuje žoldnierskych bojovníkov do bojov za Azerbajdžan proti Arménsku v Náhornom Karabachu. Video bolo údajne natočené v severosýrskom meste Afrin, necelých 20 míľ od hraníc krajiny s Tureckom.
Okrem Arménska aj ďalšie krajiny, vrátane Sýrie a Francúzska a britských novín Guardian, tiež obvinili Ankaru z vysielania sýrskych žoldnierov do Azerbajdžanu, aby pomohli posilniť jej pozemné sily v konflikte o Náhorný Karabach. Francúzsky prezident Emmanuel Macron 2. októbra citoval spravodajské správy, ktoré údajne odhaľujú, že „300 sýrskych bojovníkov vytiahnutých z„ džihádistických skupín“ zo sýrskeho mesta Aleppo prešlo tureckým mestom Gaziantep na ceste do Azerbajdžanu.“
Mesto Afrin, kde bolo údajne natočené náborové video Arménska, sa nachádza na polceste medzi Aleppom a tureckými hranicami. "Títo bojovníci sú známi, sledovaní a identifikovaní," uviedol francúzsky prezident. Macron 2. októbra sľúbil, že Erdogana „vyzve v najbližších dňoch“, aby ho konfrontoval s prekročením „červenej čiary“. Francúzsky vodca uviedol, že nalieha na „všetkých partnerov NATO, aby čelili správaniu člena NATO - Turecka“.