Druhý návrh zákona za týždeň hovorí o tom, či by sa Putin mohol pripravovať na dôchodok, informuje Guardien.
Ruskí zákonodarcovia predložili parlamentu návrh, ktorý poskytne Vladimírovi Putinovi doživotnú imunitu pred trestným stíhaním, ak a keď sa rozhodne opustiť úrad. Návrh zákona poskytuje bývalému prezidentovi imunitu pred trestným stíhaním za trestné činy spáchané počas jeho života. Na zrušenie ochrany by bola potrebná nadpolovičná väčšina zákonodarcov. V súčasnosti sú bývalí prezidenti chránení pred činmi, ktoré sa prijímajú iba počas výkonu ich funkcie.
Je to druhý návrh zákona z tohto týždňa, ktorý poskytuje špeciálne ustanovenia pre bývalých prezidentov a ktorý vedie k diskusii o tom, či by sa 68-ročný Putin mohol pripraviť na dôchodok. V sobotu sponzoroval právne predpisy, ktoré by bývalého prezidenta oprávňovali na doživotné kreslo senátora v Rade ruskej federácie. Táto pozícia tiež prichádza s imunitou proti trestnému stíhaniu.
Návrhy zákonov nasledujú po tom, ako Rusko prijalo ústavné zmeny, ktoré „resetujú“ Putinove volebné limity, čo mu umožňuje potenciálne kandidovať ešte dvakrát za prezidenta a zostať vo funkcii do roku 2036. V tom čase bude mať 84 rokov. V krajine vládne, väčšinou ako prezident, od roku 2000.
Politickí analytici sa líšia v interpretácii Putinových plánov. Aj keď si roky utvára cestu k vládnutiu, je možné, že jednoducho nechcel, aby bol považovaný za chromú kačicu, pretože by bol vytlačený hranicami volebných období v roku 2024 (za prezidenta bol zvolený v roku 2000, potom sa vrátil do prezidentského úradu v roku 2012). Od prepuknutia pandémie vo veľkej miere pracoval na diaľku, organizoval stretnutia z bunkra bez okien a zriedka sa objavoval na verejnosti.
Pri Putinovom nástupe k moci hrala prominentnú úlohu prezidentská imunita. Medzi prvými Putinovými činmi vo funkcii prezidenta bolo vydanie dekrétu, ktorým sa bývalý prezident Boris Jeľcin zbavuje imunity pred trestným stíhaním, výsluchmi a prehliadkami jeho majetku.
Toto rozhodnutie bolo niektorými interpretované ako motivácia pre Jeľcina, ktorý bol vyšetrovaný Švajčiarskom kvôli kreditným kartám vydaných jeho rodine, aby odstúpil a vybral si Putina ako nástupcu. Jeľcin vo svojich pamätiach poprel, že by došlo k nejakej dohode s Putinom. Zákon o prezidentskej imunite prijal ruský parlament v roku 2001.
Jediným ďalším žijúcim Rusom, na ktorého by sa v súčasnosti vzťahoval Putinov nový návrh, je Dmitrij Medvedev, ktorý pôsobil vo funkcii prezidenta v rokoch 2008 až 2012, a potom ustúpil nabok, aby sa Putin mohol vrátiť.
Návrh zákona bude musieť prejsť tromi čítaniami v dolnej komore, potom v hornej komore, kým bude podpísaný Putinom, aby vstúpil do platnosti.