Veľa ľudí si myslí, že šírenie hoaxov na internete nebude mať dôsledky. Peter si to po návšteve polície už určite nemyslí.
Na facebooku ľudia radi a v hojnom pošte zdieľajú výmysly o koronavíruse, ktoré si práve vymysleli, alebo ich len niekde počuli. Nerátajú však s tým, že polícia si dá námahu a správu, ktorú šíria, začne preverovať. A nie raz šíriteľa navštívi u neho doma! Najnovším príkladom je Peter, o ktorom informuje portál cas.sk.
A polícia k šíriteľovi kľudne prišla
Peter na sociálnej sieti zverejnil status o tom, že keď niekomu zomrie blízky, zaplatia mu za to, aby do správy mohli napísať, že zomrel na Covid-19. Polícia pred časom upozornila, že ak sa niečo také naozaj deje, a človek sa o tom dozvie, nemá o tom vypisovať na facebook ale rovno im zavolať.
Ako sa však ukázalo, to čo Peter zverejnil na facebook a potom zdieľalo či komentovalo niekoľko stoviek jemu podobných ľudí, si už pred políciou nedokázal obhájiť. V statuse sám nepriamo pozval políciu k sebe do domu, keďže v ňom napísal: „Kľudne môže prísť aj NAKA, či klamem, alebo dávam sem nejakú krivú výpoveď.“
Určite ale nerátal s tým, čo sa udialo krátko po jeho „skvelom“ internetovom výkone. „Vďaka zásahu trvanskej polície sa nám podarilo zistiť nasledovné: Autor uviedol, že išlo o sprostredkované, neoverené informácie, ktoré mu poskytla iná osoba. Polícia išla aj za touto osobou, ktorá uviedla, že aj ona to počula sprostredkovane a nevie k nim nič viac povedať,“ napísala polícia na stránke Hoaxy a podvody - Polícia SR, ktorá jeden krásny deň zaklopala na dvere Petrovho bytu.
Možno poznáte matky, ktoré organizujú spoločné hranie pri kiahňach, aby sa ich deti nakazili. Niečo podobné sa údajne začalo diať i v Spojených štátoch amerických, ale s tragickejšími dôsledkami. Účastníkmi sú mladí ľudia, ktorí neveria na...
Čítať ďalej
21 | 07 | 2020
|
Natália Sollárová
Hoax ako uspokojenie vlastného ega?
„Hlavným zmyslom života väčšiny konšpirátorov je šíriť informácie, ktoré počuli sprostredkovane, čo im stačí, aby k nim uviedli: „JE TO OVERENÉ!!!“. Keď im však na dvere zabúcha polícia, aby si ich tvrdenia overila, tak sklopia oči a internetová odvaha sa odrazu pominie,“ uvádza ďalej na svojej sociálnej sieti polícia. „Možno sa teraz sami seba pýtate, prečo to tí konšpirátori robia? Odpoveď je jednoduchá: ak človek žije nudný, nenaplnený život, nemá žiadne záujmy, možno má rodinné problémy, nemá kamarátov, chodí iba do práce a domov, tak mu príde vhod, keď narazí na podobnú skupinu užívateľov sociálnych sietí - vzájomne sa začnú hecovať a zistia, že k uspokojeniu vlastného ega stačí tak málo: napísať pár slov, dostať tisíce lajkov a zdieľaní. Potom sa nečudujme, že takéto osoby trávia na internete niekoľko hodín denne. Takéto správanie môže rýchlo prerásť do nekontrolovateľnej závislosti od podporných komentárov a lajkov od virtuálnych priateľov. Taká osoba potom bude ochotná zdieľať aj najväčšie klamstvo, ktorému nemusí vnútorne veriť, ale chcenie a túžba po uznaní zvíťazí,“ ukončila svoj status podľa portálu cas.sk významne polícia.